Новата дясна коалиция „Демократична България“ съобщи на своята „Фейсбук“ – страница, че подготвя сигнал до Европейската комисия за неправомерна държавна помощ във връзка с поправката, станала известна като „Домусчиев“. Обединението смята това законово изменение за арогантно потъпкване на правни принципи и нескрит лобизъм.
„Демократична България“ подготвя правно становище с искане за вето и сигнал до ЕК за неправомерна държавна помощ във връзка с поправката “Домусчиев” – представляваща арогантно потъпкване на правни принципи и груб лобизъм. Този подарък за 58 милиона за приятеля на властта е цинична подигравка в лицето на българските граждани. Завладяната държава “работи” така“ – гласи съобщението
Народното събрание прие на второ четене през седмицата промени в закона за приватизацията, според които ангажиментите на купувача по приватизационни договори ще важат за 5, а не за 10 години. Поправките ще важат със задна дата. Промените практически опрощават дългове за милиони левове на прватизатори на държавни компании.
Според вицепремиера Валери Симеонов това се прави в услуга на братята Домусчиеви заради техни проблеми с ангажиментите при покупката на Български морски флот. Наскоро те загубиха дело от държавата, в резултат на което догодина ще трябва да платят 58 млн. лв. наказателна такса, защото не спазват изискването в договора за приватизация за поддържането на определен тонаж на наличните кораби.
„Демократична България“ обяви още, че във връзка с приетата в Брюксел „изключително съдържателна декларация“ с решенията за развитие на НАТО, България има нужда от нов обществен договор за отбраната, какъвто през 1999 г. – преди 20 години – бе приетата от Парламента Военна доктрина „след широко обществено обсъждане и което доведе до фундаментални промени в отбраната“.
„Решенията на срещата в Брюксел са основа за сериозна промяна в НАТО, а ситуацията у нас изисква още по-дълбоки промени с визия към 2030 година за една силна и интегрирана в НАТО и ЕС армия. Време е за нов обществен договор за отбраната, какъвто през 1999 г. – преди 20 години – бе приетата от Парламента Военна доктрина след широко обществено обсъждане и което доведе до фундаментални промени в отбраната“, се казва в изявлението на партията във „Фейсбук“.
Според разпространената в медиите позиция на „Демократчна България“ е много важнов светлината на взетите решения „да преразгледаме Плана за нарастване на разходите за отбрана с цел да ускорим достигането на 2% от БВП по-рано – през 2020 година, да допълним този план с Национална програма за превъоръжаване при ясни параметри във времето (до 2030 година) и финасовия ресурс – 15 милиарда за постигане на съвместими и боеготови основни способности при ясен график за извеждане и реализиране (по възможност) на несъвместимите и трудни за поддържане способности от времето на Варшавския договор“.
На тази основа формацията изтъкна като важна необходимост плана за развитие на човешкия капитал в отбраната за преодоляване на недостига на хора, повишаване на подготовката и мотивацията им (вкл. с достигане на средни нива на заплащане за ЕС), активно ротиране в НАТО и ЕС.