Война в Украйна

Обобщаваме акцентите от ключовите събития във войната Русия – Украйна за изминалото денонощие:

„Украйна е местопрестъпление“, каза главният прокурор на Международния наказателен съд по време на посещение в град Буча. Той е един от няколкото града, в които Русия е обвинена в клане на цивилни граждани. Прокурорът Карим Хан казва, че има „доказателства за извършването на престъпления от юрисдикцията на съда“. Международният наказателен съд разследва обвинения във военни престъпления, престъпления срещу човечеството, геноцид и агресия.

Русия твърди, че повече от 1000 украински войници са се предали в обсадения югоизточен град Мариупол след ожесточена шестседмична битка за стратегическото пристанище. Украйна все още не е потвърдила твърденията.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш каза, че „глобалното прекратяване на огъня не изглежда възможно“. ООН все още чака отговори от Русия на конкретни предложения за евакуация на цивилни и доставка на хуманитарна помощ.

Байдън: Русия извършва „геноцид“

Президентът на САЩ Джо Байдън за първи път обвини руските сили в извършване на геноцид в Украйна. „Става все по-ясно и по-ясно, че президентът Владимир Путин просто се опитва да заличи идеята изобщо да можеш да бъдеш украинец“, казва той пред репортери.

Президентът Джо Байдън се обади на украинския колега Володомир Зеленски, за да го увери в „постоянна подкрепа от САЩ“ за Киев, съобщи Белият дом. САЩ отпуснаха на Украйна нов пакет от военна помощ в размер на 800 милиона долара. Преди това американският президент проведе среща с директорите на оръжейни фирми в САЩ, за да обсъдят как да помогнат на Украйна.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън предупреди, че позицията на Китай спрямо Русия може да повлияе на желанието на страните да си сътрудничат и търгуват с Пекин.

Русия заплаши Киев

Руските военни заплашиха да нанесат удари по командните центрове на Украйна в Киев, тъй като „виждаме опитите на украинските войски да извършват саботаж и да нанасят удари по руска територия“, заяви министерството на отбраната на Москва. „Ако подобни случаи продължат, руските въоръжени сили ще нанесат удари по центровете за „вземане на решения“, включително в Киев“.

Русия наложи ответни санкции на 398 членове на Конгреса на Съединените щати. На тях ще бъде забранено да влизат на територията на Руската федерация, предаде АФП.

Служител в централния украински град Днепър каза, че останките на повече от 1500 руски войници се съхраняват в моргите. Заместник-кметът на Днепър Михаил Лисенко каза пред репортери, че ще осигури възможност на „руските майки да могат да дойдат и да вземат синовете си“.

Льо Пен за сближаването между НАТО и Москва

Френската крайнодясна лидерка Марин льо Пен заяви, че ще подкрепи по-тесните връзки между НАТО и Русия. Тя допълни, че ще изтегли Париж от военното командване на Алианса, ако бъде избрана за президент на балотажа на 24 април с Еманюел Макрон.

На фона на обвиненията, че е твърде близка с Владимир Путин, Льо Пен каза, че е необходимо „стратегическо сближаване“ между НАТО и Русия и трябва да се задават въпроси за ролята на алианса след края на Варшавския договор.

Льо Пен заяви, че все още смята Крим за руски и не съжалява за наложената й забрана за влизане в Украйна. Припомняме, че тя обявена за персона нон грата в Украйна, а Киев и наложи забрана за влизане в страната. Причината бяха нейни коментари за референдум в Крим.

Полски и Балтийски лидери в Украйна

Лидерите на Полша, Естония, Латвия и Литва пътуваха заедно до Киев с влак, за да покажат подкрепата си за украинския президент Володимир Зеленски.

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер съобщи, че е планирал да се присъедини към тях, но от Киев му е отговорено, че „нежелан“ в страната. Вместо президента, Зеленски поискал канцлерът Олаф Шолц да посети Киев.

Санкции за сепаратисти

Великобритания и Европейският съюз планират да наложат санкции на 178 проруски сепаратисти в Източна Украйна. Сепаратистки сили водят битката срещу украинските морски пехотинци в Мариупол.

Премиерът на Финландия Санна Марин ще реши до седмици дали Финландия да поиска членство в НАТО. Страната е неутрална от края на Студената война. Нахлуването на Русия в Украйна поднови дебата за членството в НАТО и в съседна Швеция.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук