Горящи многоетажни жилищни сгради в Мариупол, Украйна, 22/02/22 г.
Горящи многоетажни жилищни сгради в Мариупол, Украйна, 22/02/22 г.

Група от около 20 цивилни е успяла да напусне стоманодобивния завод „Азовстал“ в Мариупол – последната част на южния град, която все още е в ръцете на украинските войски. Това е първата група, която напуска града, след като руският президент Владимир Путин нареди да се отцепи обширната индустриална зона миналата седмица.

Продължават разговорите за освобождаването на 1000 цивилни, които според съобщенията все още са в капан. Междувременно се твърди, че Русия засилва офанзивата си в източната част на страната.

Преди повече от седмица, след като заяви, че Мариупол е превзет, президентът Путин каза на войниците си: „Блокирайте тази индустриална зона, за да не може и муха да мине през нея“.

Руските медии обаче съобщиха, че 25 цивилни са успели да напуснат завода „Азовстал“ в събота, включително шест деца на възраст под 14 години – но не казаха къде е била отведена групата.

Това беше потвърдено от войници, намиращи се в стоманодобивния завод, които определиха броя на 20 жени и деца. Заместник-командирът на полк „Азов“ Святослав Паламар заяви, че те са „прехвърлени на подходящо място и се надяваме, че ще бъдат евакуирани в Запорожие, на територия, контролирана от Украйна“.

Кметът на Мариупол, Вадим Бойченко, заяви пред Би Би Си, че хората там са „на границата между живота и смъртта“.

„[Хората] чакат, молят се за спасение… Трудно е да се каже колко дни или часове ни остават, за да спасим живота им.“

Превземането на Мариупол би подпомогнало плановете на Москва да завземе цялото южно крайбрежие на Украйна, което би обединило проруски сепаратистки региони като Донецк и Луганск в Източна Украйна с Крим, който Русия анексира през 2014 г. Това също така би увеличило достъпа до проруската област Приднестровие отвъд западната граница на Украйна в Молдова.

В събота в югозападния пристанищен град Одеса бяха чути три силни експлозии, които според официални представители са унищожили пистата на летището, правейки го неизползваемо.

Херсон трябва да плаща в рубли

Според подкрепяните от Русия сили, които поеха контрола над южния украински град, руската рубла ще се използва в Херсон от неделя.

Украинският кмет на Херсон, Игор Колихаев, който вече е свален от руските власти, обаче заяви, че не вярва, че това е възможно, тъй като единствената работеща банкова система в региона е украинска, а не руска.

Въпреки че са окупирани от 60 дни, много от жителите се опитват да намерят малки начини да се противопоставят на руските сили – като например да обменят всички рубли, които получават, обратно в украинската валута – хревня.

В града се появиха знаци Z – руски символ за подкрепа на войната. Руски знамена се веят над правителствените сгради в Херсон. Украинската телевизия в по-голямата си част е прекъсната и е прехвърлена на руски новини. Руски войници преминават с бронирани машини през центъра на града, между мрежа от контролно-пропускателни пунктове.

Смяната на регионалната валута е поредният опит за заличаване на украинската идентичност в града.

Всичко за войната в Украйна – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук