С блиц контрол от 9:00 часа започна заседанието на Народното събрание, според програмата за работа на депутатите, публикувана на интернет страницата на институцията.

На актуални въпроси от народни представители отговаряха премиерът Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел. Вчера министър-председателят Николай Денков бе изслушан в пленарна зала по искане, внесено от парламентарната група на „БСП за България“. Изслушването бе във връзка с посещението му в Украйна. Освен Денков по темата с Украйна бе изслушан и военният министър Тодор Тагарев.

Денков: Ако се срути правителството, ще се върнем в ситуацията отпреди девет месеца

„Ако се срути правителството, ако се разпадне парламентът, ще си останем в същата ситуация, в която бяхме преди девет месеца. Само да сменим законите не е достатъчно.“ Това заяви премиерът Николай Денков по време на днешното си участие в парламентарния блиц контрол.

Денков отговори на въпрос от нечленуващия в парламентарна група народен представител Радостин Василев, който поиска информация за това как настоящето правителство се бори с корупцията.

„Корупцията се бори с работеща правосъдна система. За това бяха променени антикорупционният закон, Конституцията, както и другите закони, свързани с реформата в правосъдната система. Този процес, който започна преди девет месеца благодарение на това, че беше направено това правителство, трябва да продължи и напред. Търсим възможност да продължим във формат, който би довел до завършване на този цикъл от правосъдната реформа“, посочи Денков.

Премиерът смята, че обсъждането от ПП-ДБ и ГЕРБ на документите за управление след ротацията ще отнеме повече от два дни и изрази надежда това време да бъде осигурено. Той потвърди, че е готов с оценката на министрите отпреди месец.

Разговорът по тази тема с вицепремиер Мария Габриел все още не се е състоял и премиерът очаква това да стане в следващите няколко дни. По думите му Габриел бави оценката, за да влезе в дълбочина в казуса, да разговаря с всеки министър и да прецени ще може ли да продължи работата си с тях след ротацията. Денков отново потвърди, че ще спази договорката с ГЕРБ и ще подаде оставка на 6 март.

На европейско ниво се обсъжда възможна технология за дългосрочно съхранение на ядрени отпадъци

Премиерът отговори на въпрос от народния представител от „Възраждане“ Йордан Тодоров, който попита какви са плановете на страната ни за „изграждането на хранилище за погребване на ядрено гориво“. Той коментира, че България ще бъде превърната в „ядрено бунище“.

„Това, което в момента се обсъжда с няколко държави – такива са Франция, Финландия и други зад Атлантическия океан, е каква е възможната дългосрочна технология за дългосрочно съхранение на ядрени отпадъци. Защото досега такава няма“, заяви премиерът Николай Денков.

„Досега, и в следващите седмици и месеци, не се предвижда никаква промяна в режима, който е бил години назад, включително, когато сме имали по-добри дипломатически отношения със Съветския съюз и след това с Руската федерация“, посочи Денков.

„Решението как ще се действа за временното съхранение на отпадъците, каквото е имало през всичките години от създаването на атомната централа, ще бъде взето, когато е ясно какво ще бъде дългосрочното решение за съхранението на ядрените отпадъци“, каза още премиерът.

„През месец ходите в Украйна. Вместо да превръщате България в бунище за ядрени отпадъци, не ви ли хрумна да говорите с украинската страна да поеме нашето отработено ядрено гориво и то да бъде съхранявано на украинската страна“, попита от своя страна народният представител Йордан Тодоров.

„Започнахте с лъжа, завършихте с лъжа. Какво да ви отговарям. Това беше първото ми посещение в Украйна, вие казвате, че ходя през месец. Говорите лъжа след лъжа, защото нямате аргументи“, отговори премиерът Денков.

От парламентарната трибуна Николай Денков отправи поздрав за 1 март. „Да се надяваме, че ще бъдем здрави и идващият месец, както и следващите, ще ни донесат повече положителни емоции“, пожела той.

Относно договора с турската „Боташ“

„По отношение на договора с „Боташ“ продължават преговорите с турската страна за това дали да се предоговорят част от условията по това споразумение, или то да бъде прекратено“, заяви министър-председателят на Николай Денков в отговор на въпрос на народния представител Борислав Гуцанов от „БСП за България.

Денков увери, че преговорите с турската страна продължават.

„По отношение на „Мариците“, както съм имал възможност да отговарям тук, България внася ток, защото години наред бяха лъгани хората, че те трябва да разчитат на енергията, произведена от въглища, тогава когато съседните държави развиваха други енергийни източници. Така че изходът България да си върне мястото на енергиен хъб е да внедри новите технологии, да ги интегрира, заедно с това, което има като енергийни възможности и връзка със съседните държави, и да си върне позициите“, коментира премиерът.

„Държавата, в която само преди две седмици показахме завършените агрегати след ремонта на Белмекен, държавата, в която се ремонтират агрегатите на ПАВЕЦ „Чаира“, държавата, в която непрекъснато се увеличава мощността на възобновяемите източници, държавата, която сключи договорите за ядрените централи и очаква до един месец да има предварителна оценка на цената. Това е държавата, на която аз съм министър-председател през последните девет месеца“, отговори Денков в отговор на Борислав Гуцанов.

Мария Габриел: България ясно е заявила, че ще спазва своите задължения, свързани с Дъблинското споразумение

„Това, което България ясно е заявила по време на преговорите, е, че ще спазва своите задължения, свързани с Дъблинското споразумение“, заяви вицепремиерът и външен министър Мария Габриел по време на участието си в днешния парламентарен блиц контрол.

Отговорът ѝ бе на въпрос от народния представител Корнелия Нинова „БСП за България“, която искаше информация относно връщането на мигранти в България. Нинова изнесе информация за мигранти, върнати от Германия с чартърен полет, които, по думите ѝ, са „престъпници“ с влезли в сила присъди.

Габриел подчерта, че не е в компетенцията на Министерството на външните работи (МВнР) всичко, свързано с наказателна отговорност, полицейско сътрудничество и съдействие между съдебните власти. По думите ѝ изнесената информация е в компетенциите на Министерството на вътрешните работи (МВР).

„Напомням, че по линия на полицейското сътрудничество ние сме част от „Европол“, напомням, че вчера тук беше директорът на Фронтекс. Едно от нещата, които договаряхме по време на преговорите, свързани с това България да бъде част от Шенгенското пространство, е, че има нужда Фронтекс, със съвместни екипи, не само между България, Австрия и Румъния, да направим така, че сухопътната граница да бъде добре опазена“, каза вицепремиерът.

Тя напомни, че страната ни не е била допускана 12 години в нито една част на Шенгенското пространство и изтъкна, че вече България ще бъде на масата с преговорите, когато се взимат решения. Габриел уточни, че е важно за нашата държава да няма критики от другите страни, че процедурите не се спазват в срок и изрядно.

От 11:00 часа започва редовният парламентарен контрол. В него ще участват вицепремиерът Мария Габриел , както и министрите Асен Василев, Христо Хинков, Кръстю Кръстев, Юлиян Попов, Кирил Вътев, Калин Стоянов, Андрей Цеков, Тодор Тагарев, Димитър Илиев и Галин Цоков.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук