денков
Денков и Мицотакис пред двореца "Максим". Снимка: БТА

Приключи срещата на четири очи между министър-председателя акад. Николай Денков и гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в Атина. Двете делегации разговаряха в двореца „Максим“ – официалната резиденция на министър-председателя на Гърция.

Денков определи разговорите с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис като конструктивни и позитивни. И след тях се откриват зелени хоризонти за енергийната търговия.

„Това, което беше важно за нашата държава е да видим доколко можем да се включим в концесиите на пристанищата в Кавала и Александруполис“, каза той.

По отношение на Кавала предстои подписване на договор на гръцката страна с концесионера и е ясно заявено съгласие България да се включи в този договор. Изходната точка за преговори е 20% участие на България, независимо от терминалите за втечнен газ. Предстои следващите месеци да има развитие по тази тема.

По отношение на пристанището в Александруполис преди няколко месеца е спряна концесията, но Мицотакис е казал, че се разглеждат варианти и ако бъде открита процедура до края на годината, България ще има възможност да заяви своя интерес.

По отношение на газовите връзки се работи усилено по

увеличаване на интензитета на газа,

който може да се подаде със слагане на допълнителни компресорни станции и за да може България да бъде захранена и да се подава газ на съседни страни на север и запад от нас, каза Денков.

Между двамата премиери е засегната и темата за жп линиите към Кулата и Свиленград, което би позволило да се пренасят повече товари към гръцките пристанища.

Гърция е заявила интерес към разширението на Чирен – иска да запази известна част от капацитета и срещу заплащане да запази допълнитените обеми, които в момента се осигуряват. Заявен е и интерес

при развитието на АЕЦ „Козлодуй“

при подготовката на новите реактори – да се включат или като инвеститори, или със сключване на дългосрочни договори с електроцентралата за закупуване на ток.

Обсъден е и тръбопроводът Александруполис-Бургас за възможност на внос на нефт за захранване на рафинерията, важно от гледна точка на приключване на дерогацията. Гръцката страна е заинтересувана да се построи, каза премиерът.

Един от проблемите с първото трасе са защитените зони и трябва отново да се прави оценка на въздействието на околната среда, заради което се търсят нови варианти. Трябва да се отчитат и дългосрочните перспективи за капацитета, който „Лукойл“ иска да използва, каза Денков.

Попитан кога ще влезе особеният управител в рафинерията в Бургас и дали подкрепя тезата на Владислав Панев за

изтласкването на „Лукойл“ от България

подобно на Италия, той отговори, че ако „Лукойл“ желае, може да търгува с каквито доставчици иска и че не става въпрос за изтласкване в Италия, а за сделка. Обясни, че е останал изненадан от изказването на Панев.

Денков заяви, че България ще поиска 20% участие в пристанището в Кавала и за да може да продължи подпомагането на износа на украинско зърно.

Той уточни, че сега корабите с украинско зърно потеглят от Пристанище Варна, като все още не са разработени жп коридорите към Кавала, но ще се работи в тази посока.

„Ние смятаме България за стратегически партньор на Гърция. Имаме много въпроси, по които можем да работим заедно и съм сигурен, че ще ги обсъдим много по-подробно, започвайки от нашия европейски дневен ред и продължавайки с нашето сътрудничество в енергетиката, инфраструктурата и транспорта“, добави Мицотакис.

Той също така посочи, че България е „важен икономически партньор на Гърция, голям пазар за нашия износ и важна дестинация за гръцките преки чуждестранни инвестиции, но и страна, която чувстваме близка до нас в културно отношение“, каза гръцкият премиер, като спомена и големия брой български туристи, посещаващи Гърция всяко лято, и приветства Денков като „приятел на Гърция“.

В състава на нашата делегация бяха министърът на финансите Асен Василев, министърът на околната среда и водите Юлиан Попов, министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейкoв и министърът на енергетиката Румен Радев.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук