Николай Денков
Николай Денков Снимка: БТА

Ако приемането на страната ни в Шенген беше лесно, то тогава това е можело да бъде сторено още миналата година при служебното правителство на президента Румен Радев.

Това каза пред медии премиерът Николай Денков. Той отговори на критиките на президента, който приписа голяма част от заслугите на служебния кабинет.

„Призовавам управляващите в оставащите дни до Нова година да гарантират пълноценното приемане в Шенген. С много дипломация, усилие и конкретни резултати по време на служебното правителство успяхме да постигнем конкретен ангажимент за октомври, за съжаление този импулс не беше развит, а се издигаха бариери по този път“, заяви Румен Радев.

В същото време Денков отговори, че „призиви от общ характер с нищо не помагат“. По думите му преговорите за Шенген изискват „деликатност, спокойствие и аргументи, които да бъдат чути и от другата страна“.

Ако беше толкова лесно да стане, миналата година служебното правителство да го беше направило. Така че всякакви коментари какво и как е можело да стане, са излишни към момента. Трябва спокойствие, за да приключат преговорите по положителен начин“, каза Денков.

Решението на Нидерландия да даде „зелена светлина“ за членството на България в Шенген поставя страната ни в по-добра позиция в преговорите с Австрия, коментира още той.

Официално: Нидерландия гласува пълноправното членство на България в Шенген

„Преговорите продължават и ще завършат така че да отчетат притесненията на Австрия, защото тя има сериозен проблем с миграцията“, поясни премиерът.

Относно намеренията на държавния глава Румен Радев да сезира Конституционния съд за промените в основния закон, Денков коментира, че президентът е заинтересована страна заради ограничаването на правомощията му за избор на служебен премиер.

„Промените в Конституцията са съгласувани, както с Венецианската комисия, така и с Европейската комисия. Ако смята някой, че някой, като ЕК, например, изнасилва Конституцията, да го каже ясно.

Отпадна и последният претекст на Австрия срещу влизането ни в Шенген, но още чакаме „зелена светлина“

По думите на Денков тези промени се правят, защото в последните години е станало ясно, че служебното правителство може да управлява дълги периоди без да е отчетно пред парламента като приема дългосрочни ангажименти и договори, което не е целта на служебното правителство.

„Целта на служебното правителство е да организира избори“, припомни Денков.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук