Днес Франция отбелязва националния си празник. Военният парад на Шанз-Елизе събра стотици хиляди французи.
Около 12 000 членове на силите за сигурност са мобилизирани в Париж и околностите на френската столица по случай празника и преди утрешния мач, в който националният отбор на Франция се надява да победи Хърватия и да спечели втора Световна купа.
Президентът на страната Еманюел Макрон излезе на прочутия парижки булевард в 10,00 ч. (08,00 ч. по Гринуич) с „автомобила на главнокомандващия“, след което застана на трибуната на площад Конкорд, откъдето наблюдава празненството.
Тази година почетни гости на празника са сингапурският премиер Сян Лун и японският външен министър Таро Коно.
През 2018 г. се навършват 160 години от установяването на дипломатически отношения между Франция и Япония, а от 20 години пилотите на сингапурските изтребители се обучават във френската база в Казо. Знамената на двете азиатски държави ще открият парада редом с френското, ескортирани от седем войници от всяка нация.
Общо 64 самолета прелетяха в небето над Париж, сред които „Алфаджет“ на прочутата група „Патрул дьо Франс“.
Десетият французин, летял в космоса, Тома Песке пилотира „Рафал“. Дебют на парада направи самолетът цистерна за зареждане във въздуха А330ПMRTT „Феникс“, а „Мираж“ 2000 N ще участва за последен път.
Специална почит ще бъде отдадена на частите, изпратени в помощ на местното население след опустошителното преминаване на ураганите Ирма и Мария във Френските Антили през септември.
Общо 4290 военнослужещи, 220 бойни машини, 250 коня, 64 самолета и 30 хеликоптера участват в тазгодишния парад, който продължи около 2 часа, с мотото „братство по оръжие“. Сред участниците са испански жандармеристи, белгийски бронирани машини и един А400М от германските ВВС.
Традиционният парад на 14 юли е демонстрация на сила, а не просто възпоменание, подчерта началникът на генералния щаб на френските въоръжени сили ген.
ПРАЗНИКЪТ
Бастилията е историческа крепост, която се е издигала на мястото на настоящия Площад Бастилията в Париж, Франция. Играла е важна роля във вътрешните конфликти на Франция и през по-голямата част от съществуването си е служела за държавен затвор на френските крале.
В началото на Френската революция е превзета от разбунтувалите се парижани на 14 юли 1789 г., след което е разрушена и на нейно място отворен площад. Впоследствие става символ на републиканското движение.
Крепостта е построена през 1382 година като част от укрепителната система на Париж при портата Сент Антоан. Има стени, високи около 30 метра, осем кули и е заобиколена с широк ров, пълен с вода.
Придобива важна стратегическа функция по време на Стогодишна война, Религиозни войни във Франция и Фрондата.
Значението на завземането на Бастилията е било силно преувеличавано от романтичните историци като Жул Мишле, който е искал да превърне това събитие в символ на създаването на френската република. Всъщност, според текстове от това време (писма на един участник в събитията), превземането на сградата е станало почти без сблъсъци. Около 1000 човека, представляващи група бунтовници, са нахлули в сградата, за да търсят оръжия. Тя е била защитавана само от една шепа хора.
От 31 януари 1879 г. датата 14 юли е национален празник на Франция. Това се смята за символ на раждането на Френската република. Празникът е повод за много празненства: балове, концерти, заря, президентски речи и военни манифестации.
ЗА ФРАНЦИЯ
Франция е една от най-добре развитите икономики в Европейския съюз с брутен вътрешен продукт 2,836 трилиона долара (данни за 2017г.), което я нарежда на десето място в класациите на най-богатите държави в света.
Страната се разполага на 643 801 кв. км. и граничи с Монако, Андора, Германия, Испания, Италия, Белгия, Люксембург и Швейцария.
Франция е на 21-о място по население – 67 595 000 души.