Депутатите приеха на второ четене допълнения в Закона за администрацията, във връзка с увеличаване капацитета на „Гранична полиция“. Законопроектът, внесен от ГЕРБ-СДС и ДПС, беше подкрепен от 137 народни представители, петима бяха „против“, а 37 се въздържаха.

По-рано днес парламентът прие на второ четене Министерството на вътрешните работи (МВР) да охранява всички териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците. С двата законопроекта ще се увеличи капацитетът на Гранична полиция с 1264 щатни бройки за охраната на бежанските центрове и засилване на охраната на границата. Тези щатни бройки са необходими за обезпечаване на нормалното функциониране на всички структурни звена, уточняват вносителите.

Парламентът прие промени в НК, свързани със сексуалното насилие на деца

Парламентът прие промени в Наказателния кодекс (НК), свързани със сексуалното насилие на деца с вносител Министерският съвет (МС). Те получиха единодушна подкрепа от 190 гласа. С промените, предложени от МС, се въвеждат в цялост разпоредбите на директива на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2011 г. относно борбата със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, както и с детската порнография.

Предвиждат се също промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) във връзка с образувана от Европейската комисия процедура за нарушение поради непълно транспониране на директива на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 година за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления, както и допълнения в Закона за административните нарушения и наказания.

В тази връзка се предлагат промени на минималните и максималните наказания за сексуални престъпления и злоупотреба с деца, както и създаването на състав на престъпление в случаи на сексуални посегателства, когато е била използвана принуда, сила или заплаха за склоняване за сексуални цели на малолетни и непълнолетни.

Със законопроекта се осигурява наказателно правна защита за деца, жертви на сексуално насилие, на които са нанесени значителни психологични вреди или вредите са засегнали моралното или физическото им развитие.

Законопроект на „Възраждане“ за изменения в НК, засягащи бракониерството, бе отхвърлен

„За“ бяха 64 депутати, 31 – „против“ и 97 се въздържаха.

Отхвърленият законопроект на „Възраждане“ цели да се засили борбата с нерегламентирания улов на едър и дребен дивеч. Предлагаше се при извършено бракониерство наказанията да се изравнят с тези за незаконен дърводобив, за да бъде постигнат превантивният ефект на санкцията. При незаконен улов на едър дивеч се предвиждаше увеличение на санкцията, а наказанието „лишаване от свобода“ до една година или глоба от 100 до 300 лева да бъде увеличено на „лишаване от свобода“ до шест години или глоба от 10 хил. лв. до 50 хиляди лева.

Проектът на закон предлагаше и увеличение на наказанието при бракониерство на дребен дивеч, като действащата санкция – пробация до шест месеца или глоба от 100 до 300 лева да се увеличи на „лишаване от свобода“ до шест години или глоба от пет хиляди лева до 10 хиляди лева.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук