Темида, съд

Депутатите одобриха промените в Закона за съдебната власт и на второ четете, с които се позволява на спецмагистратите да получават допълнително възнаграждение.

За промените гласуваха 78 депутати, против бяха 21 и 9 се въздържаха.

Пълният текст на промените гласи, че съдебните служители в Апелативния специализиран наказателен съд, в Специализирания наказателен съд, в Апелативната специализирана прокуратура, в Специализираната прокуратура и следствения отдел на Специализираната прокуратура получават допълнително възнаграждение в размер, определен по утвърдени от съответната колегия на Висшия съдебен съвет правила за индивидуална оценка на резултатите от дейността.

Допълнителните пари обаче няма да надхвърлят 6 основни месечни възнаграждения годишно.

По време на дебатите Хамид Хамид от ДПС посочи, че Движението ще подкрепи това предложение и смята, че то е правилно.

„В медиите се твърдеше, че едва ли не на калпак се раздават по 6 заплати допълнително и се противопоставят съдиите. Това не отговаря на истината, защото не се дават 6, а не повече от 6 заплати и не се дават на калпак, а се дават по индивидуална оценка на ВСС“, заяви Хамид.

Според него няма друг по-ефективен стимул освен допълнителни възнаграждения, няма и друга по-ефективна антикорупционна мярка като допълнително стимулиране на тези съдии.

„Не става въпрос за 6 заплати, въобще, а това е максимален размер на годишна база. Максимумът, който командирован магистрат може да получи е до половинка допълнително възнаграждение“, поясни и председателят на Правна комисия Данаил Кирилов.

Явор Божанков от БСП смятам, че допълнителното възнаграждение трябва да става на база обективни критерии, за да не се създава противопоставяне и разделение в съдебната система. Това решение трябва да бъде на база постигнати резултати, допълни Божанков.

Поправката в закона бе гласувана ударно за две седмици, макар че тя не беше подкрепена от бранша.

Представляващият ВСС Боян Магдалинчев смята, че с промените се създава каста привилегировани спецмагистрати.

Той настоя магистратите да получават пари отгоре за качествена работа, а не защото работят на определено място.

Новите правила за заплати влизат в сила от 1 януари 2018 г.

И Съюзът на съдиите в България излезе с остра позиция срещу законопроекта.

Организацията казва, че специализираните институции получават „специален статут“, при който значителното завишаване на възнагражденията им спрямо останалите съдии може да бъде възприето като тяхно облагодетелстване от страна на държавата.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук