Бюджет

Депутатите приеха на първо четене бюджета на НЗОК. Това стана със 129 гласа „за“ и 90 „против“. Заложено е разходите за здравеопазване до края на 2022 година да бъдат над 6 милиарда лева, което е с над 600 милиона лева  повече в сравнение с миналата година.

Предвижда се да се запази вноската за здравно осигуряване да е 8% от дохода, като работодателите ще продължат да плащат 60% от сумата, а служителите – 40%.

Разходите, предвидени за извънболнична медицинска помощ, са 363,7 милиона лева – с 95 милиона лева повече от съответните средства в миналогодишния бюджет. За специализирана извънболнична медицинска помощ – 380,2 милиона лева, или с 95 милиона лева повече от 2021 г.

За дентална помощ се предвижда да бъдат заделени 239,7 милиона лева, което е с 24,3 милиона лева повече от 2021 г. За медико-диагностична дейност – 207,3 милиона лева, или с 90 милиона лева повече от миналата година.

Опозицията: Копи-пейст на предишните бюджети на ГЕРБ

Хасан Адемов заяви, че предложеният бюджет е „копи-пейст“ на миналогодишните бюджети на ГЕРБ. Според него за пръв път в най-новата история на българския парламент правителството предлага бюджет без програма за управление.

Той обяви, че от ДПС няма да подкрепят проекта и че от движението са го кръстили „бюджет на застоя“.

Съпартиецът му Джевдет Чакъров смята, че е неприемливо намерението на правителството да внесе нов проект за бюджет на НЗОК през юни. „Не може 6 месеца да се работи по едни правила, после по други. Това е прецедент за България“, заяви той.

Чакъров обърна внимание, че средствата за извънболнична помощ са недостатъчни – едва 13,5% от бюджета на НЗОК, докато в страните в ЕС тя съставлява около 30%.

От ГЕРБ също бяха недоволни от проектопредложението за бюджет на НЗОК и не го подкрепиха. Д-р Лъчезар Иванов беше категоричен, че това не е бюджет на реформата, както се прокламира.

По думите му в бюджета не са заложени механизми и политики за намаляване на плащането на пациентите.

От „Възраждане“ също не подкрепиха предложения бюджет за НЗОК. Според тях проектът е прекалено оптимистичен по отношение на приходите и разочароващ по отношение на разходите.

Бившият здравен министър Костадин Ангелов (ГЕРБ) заяви, че за пръв път здравният министър отсъства от парламента, когато се гласува този централен за сектора закон.

„Нека кажем, че в този закон се дават повече средства за здраве – близо 600 милиона лева. По-голямото количество обаче не гарантира повече грижи за хората. Да, структурата на бюджета е „копи-пейст“, добре сте го преписали“, каза той.

Ангелов добави, че планът за здравеопазването, обявен от премиера Кирил Петков, бил да се следят интензивните отделения и броя на заетите легла в страната, така че да не оставят хора извън лечебните заведения.

Управляващата коалиция: Балансиран път към здравна реформа

Георги Михайлов (БСП) заяви, че опозицията иска невъзможното – в рамките на 25 дни правителството да направи един фантастичен бюджет и да реформира здравеопазването. Според него този бюджет променя баланса на съотношенията, но не драматично – защото иначе ще рухне балансът на системата.

Председателят на парламентарната бюджетна комисия Любомир Каримански (ИТН) обяви, че парламентарната група на „Има такъв народ“ ще подкрепи проекта за бюджета на НЗОК за 2022 г. Според Каримански е необходима всеобхватна реформа предвид демографските и икономически предизвикателства. „Имаме абсолютен негативен прираст“, отбеляза Каримански.

Председателят на здравната комисия Антон Тонев (ПП) посочи, че бюджетът отразява възможностите, пред които здравната каса е изправена в момента. Той заяви, че управляващата коалиция има готовност за „евентуални реформи“, които да бъдат подкрепени през юни.

Д-р Александър Симидчиев каза, че от „Демократична България“ считат за своя важна политическа задача спирането на кражбите на парите за здраве. По думите му НЗОК все още не работи като независима публична институция.

Бюджетът на НЗОК предстои да бъде разгледан на второ четене в ресорните парламентарни комисии, за да бъде окончателно гласуван в пленарната зала.

Днес депутатите обсъждат на първо четене и проектобюджета на Държавното обществено осигуряване. В одобрения от кабинета и ресорните парламентарни комисии бюджет на ДОО се залага осъвременяване на пенсиите с 6,1 на сто от 1 юли.

Максималният осигурителен праг се увеличава с 400 лева до 3400 лева от 1 април, въпреки възраженията на част от работодателските организации.

Осигуряването за земеделските стопани също се увеличава драстично и се приравнява към минималната работна заплата, която от 1 април трябва да достигне 710 лева. Втората година от майчинството също трябва да е приравнена на тази сума, според проектозакона.

Утре се очаква депутатите да разгледат на първо четене и държавния бюджет за настоящата година.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук