Новак Джокович постигна категорична победа с 3:0 сета (7:6, 6:4, 6:3) над Роджър Федерер и се класира за финала на Откритото първенство на Австралия. Така сърбинът ще очаква в битката за титлата победителя от другия полуфинал между Александър Зверев и Доминик Тийм.

Преди мача анализаторите не даваха почти никакви шансове за успех на Федерер заради физическите му проблеми по време на маратонския мач с Тенис Сандгрен на четвъртфиналите, но шесткратният победител в турнира започна силно срещата и поведе с пробив и 4-1. Джокович бе много колеблив в тези моменти, но успя да се измъкне от ситуация 0-40, за да не изостане с два пробива, след което на свой ред проби, когато Федерер сервираше за сета при 5-3.

В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който сърбинът се наложи категорично със 7-1. От този момент Новак пое контрол над събитията на корта и макар че съперникът му се бори до последно, Джокович постигна по един пробив във втория и трети сет, което му бе достатъчно за чист успех след два часа и 18 минути игра.

По този начин Джокович спечели мач номер 50 между двамата и вече води с 27-23 победи. След проблемите в началото на днешния мач сърбинът стабилизира играта си и завърши с 11 аса и 31 печеливши удара срещу едва 18 непредизвикани грешки. От своя страна Федерер направи 46 уинъра и 35 непредизвикани грешки.

Джокович остава непобеден в полуфинални мачове в Мелбърн. Сърбинът вече е тенисистът с най-много финали на Аустрелиън Оупън – осем, а при успех в неделя ще измести Рафаел Надал от първото място в световната ранглиста.