Десислава Иванчева
На снимката: кметът на район „Младост” Десислава Иванчева и заместникът й Биляна Петрова

Десислава Иванчева, заместничката й Биляна Петрова и Петко Дюлгеров остават в ареста, след като апелативният спецсъд с съгласи с тезата на прокуратурата за поискан и взет подкуп с участието на обвиняемите. Магистратите заседаваха по жалби на тримата, след като преди около седмица специализираният съд ги остави в ареста с най-тежката мярка „задържане под стража“. От вчера обвиняемите са с прецизирано обвинение. Стана ясно, че са представени още томове доказателства по делото. В залата беше цитирана по памет реплика, уловена чрез специални разузнавателни средства /СРС/, в която се говорело за Ваклин – „поставили сме го на колене“.

„Контекстът е ясен, преписката е задържана над година, така че е ясно – неговите търговски отношения и търговската му практика е поставена на колене, едва ли не, и това е ясно, той е в невъзможност да извършва търговската дейност, за която е инвестирал“, обясни пред журналисти прокурор Илиян Рангелов.

Обвинението приведе в своя полза следите от маркиращото вещество из цялата кола и свидетелствата на Ваклин, съпругата му, секретарка в община „Младост“, други строителни предприемачи и на самия Дюлгеров. Прокурорите разполагат и с купища данни от СРС, удостоверили срещите по уреждането на подкупа. Те не са били представени пред спецсъда на първа инстанция. Сега спецпрокуратурата приложи по делото 10 тома секретни доказателства, които съдът прие. Те включват заключенията по две видеотехнически експертизи върху записи на срещи между Дюлгеров и Ваклин и между Дюлгеров, Иванчева и Петрова в деня на операцията. На записите се вижда как Ваклин подава на Дюлгеров нещо, увито в хартия, но не се вижда Дюлгеров да предава каквото и да било на кметицата и заместничката й. Обвинението смята, че той след това е оставил парите в колата, като е взел своя дял от 14 000 евро.

В пледоариите си защитата не оспори данните от СРС. Определението на Апелативния съд постанови, че според събраните доказателства съществува основателното предположение, че Иванчева необосновано е забавила преписката на предприемача Александър Ваклин, а след това е извършила активни действия в корупционната схема.

Впечатление направиха показанията на секретарката на районнната администрация Маргарита Стоянова, според които няколко минути след предаването на подкупа е имало телефонно обаждане от кметицата с нареждане да се задвижи процедурата по проекта на Ваклин.

Според обвиненията, Иванчева е получила сумата от 70 000 евро, които са първата вноска от общо 250 000 евро, поискани за да се даде ход на преписката по проекта на предприемача Александър Ваклин. Той вече имал разрешение за промяна на градоустройствения план. Парите били предоставени от бизнесмена предварително на следствието, за да бъдат маркирани. Те са били дадени на посредника Дюлгеров, който да ги донесъл на Иванчева и Петрова.

Тримата бяха задължани при показна, достигаща до демонстративност операция в центъра на София, чието провеждане навлече много критики към служителите на новото антикорупционно звено. В колата на двете жени е открито кашонче с 56 000 белязани евро, а другите 14 000 Дюлгеров взел като негов дял от „сделката“. Иванчева бе държана окована с часове пред Спортната палата, където е бил спрян автомобилът, който е управлявала.

Десислава Иванчева
На снимката: арестът на кмета на район „Младост” Десислава Иванчева
Десислава Иванчева
На снимката: арестът на кмета на район „Младост” Десислава Иванчева

Тя и Петрова категорично отхвърлят обвиненията и твърдят, че парите са подхвърлени в колата им от Дюлгеров, за чийто срещи с Ваклин те не знаели нищо. Те заявиха, че са жертви на заговор с участници Дюлгеров, Ваклин и зам.-кмета Румен Русев, който имал амбицията да заема мястото на Иванчева. В свидетелските показания нито веднъж на се споменава за лично изискване на подкуп от кметицата на „Младост“. Това е ставало от нейно име чрез посредника Дюлгеров.

Защитата изразява съмнения за начина, по който следите са оставени в колата поради някои несъответствия и обърна внимание, че има сериозни данни за провокация за подкуп, тъй като Ваклин бил предоставил парите цели 11 дни преди за първи път да бъде разпитан от съдия и да заяви официално, че са му искали рушвет. Адвокат Тодорова оспорва и хипатезата за начина на предаване на парите от Дюлгеров на Иванчева /оставени в колата/, като подчерта, че това се поддържа само от служители на „Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имещество“, които не са имали право да извършват т. нар. „оперативно ноблюдение“. Както прокуратурата представя нещата, че те са давали показания в качеството си на граждани.

В крайна сметка Апелативният спецсъд прецени, че доказателствата водят до извода, че тримата обвиняеми са участвали в корупционна схема по начин, описан от следствието. Не бе приета хипотезата за провокация към подкуп, тъй като, според съда, за да има такава, инициативата за рушвета трябвало да идва Ваклин, а доказателствата сочели, че Иванчева го е поставила в ситуация, от която да търси изход. Според магистратите, след няколко срещи с кметицата и подадени жалби до Административния съд – София, Столичен общински съвет и главния архитект, той бил изчерпал нормалните възможности за придвижване на проекта си, застопорен от кметицата, преди да потърси друг начин. Така съдът обори твърдението на адвокат Марковски, че Ваклин не е използвал достъпните законови начини да принуди Иванчева да си свърши работата.

 

 

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук