В рамките на разговора, проведен с премиера Кирил Петков в Министерския съвет в петък, главният прокурор Иван Гешев апелира да не бъдат закривани специализираните съд и прокуратура, чиято дейност по думите му дава резултат. Премиерът Кирил Петков е отказал, тъй като закриването на специализирания наказателен съд и специализираната прокуратура е залегнало в споразумението на управляващата коалиция. Очевидно, в резултат на този отказ, Гешев повика Кирил Петков и говорителят на кабинета му Лена Бориславова в прокуратурата, на разпит. Причината е, че по време на срещата и двамата са посочили, че са им известни лица, които стоят в основата на корупцията в България.
Главният прокурор е разяснил, че съгласно Конституцията и законите на страната, разкриването на престъпления е правомощие на изпълнителната власт, в частност на МВР, които при установяване на данни за извършени престъпления следва незабавно да уведомят прокуратурата.
На извънреден брифинг Петков отговори, че с удоволствие приема поканата да даде показания в прокуратурата, но заяви, че не само ще отговаря, но и ще зададе 9 въпроса на Иван Гешев, на които досега той не е отговорил.
Ето и въпросите:
Какви действия е предприела прокуратурата по следните публично известни данни за вероятни престъпления и злоупотреби:
- По „Мата Хари“, след като беше публично известно, че има кюлчета и пачки, и едновременно с това Борисов сподели, че знае коя е Мата Хари. Извикана ли е прокуратурата, установила ли е коя е Мата Хари, направила ли е разследване дали тя е вкарала тези кюлчета и пачки в чекмеджето на Борисов?
- Във връзка с „Магнитски“ – знаем, че Божков има много обвинения от прокуратурата, но въпросът е дали са повдигнати допълнителни разследвания по другите хора, описани по „Магнитски“: Пеевски, Магнолев, Желязков? Какви са действията на прокуратурата там?
- Има ли директна връзка между заема между ББР и факта, че Пеевски е бил акционер в „Булгартабак“?
- По една от телевизиите беше казано, че заемът в ББР е взет от адвоката на Гайтански – ще искам да разбера какви стъпки е направила прокуратурата, за да разследва евентуални връзки и дали заемът е взет правомерно.
- След като всички се запознаха с казуса „8-те джуджета“, какви разследвания е направила прокуратурата и повдигнала ли е обвинение на Петър Петров, известен като Петьо Еврото?
- Има ли връзка между строителните компании, една от които взела доста пари по строителството на незаконните язовири, и г-н известен като Таки?
- Какви стъпки са направени по „Барселонагейт“, и факта, че барселонските власти са ни информирали, че има пране на пари, свързано с този казус?
- Има ли връзка между случаите за „Автомагистрали“ и изнасянето на торби с пари, и ГЕРБ?
- Защо „Булгаргаз“ и Павлов са се отказали от количествата азерски газ след същите тези доставчици сега са казали, че могат да доставят такъв газ, като с това ще се свали цената за потребителите? Дали е най-правилното Павлов да е извикан само като свидетел?
„Тези въпроси са важни и известни с медийни публикации, но не съм запознат за конкретни действия и официални обвинения на прокуратурата“, заяви премиерът.
Той също така обясни, че ще изготви списък с публична информация по тези теми.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини