Диян Стаматов
На снимката: Диян Стаматов

Добре е, че в проекта на Закона за държавния бюджет за 2023 г. има заложени и разписани средства за увеличение на заплатите на учителите. Не става ясно обаче откога са планирани, не се уточнява от коя дата да бъде това повишение и какъв процент се предлага. Това обяви Диян Стаматов – председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ). Той е и директор на 119-о Средно училище „Акад. Михаил Арнаудов“ в София.

В проекта на Закона на държавния бюджет, представен на 21 април, пише, че продължава политиката за увеличение на заплатите на педагогическите специалисти за достигане на средна работна заплата не по-малко от 125 на сто от средната за страната с цел да се стимулира навлизането на млади и квалифицирани педагози в системата.

В проектобюджета се съобщава, че за предучилищното и училищното образование за 2023 г. са осигурени 545,23 млн. лв., в т.ч. 465,0 млн. лв. за предвиденото нарастване на средствата за делегираните дейности в образованието във връзка с продължаване на политиката за увеличение на заплатите на педагогическите специалисти.

„Това е единствената хубава част в частта за образованието и се надявам, че при разглеждането на самия Закон за държавния бюджет, в неговата детайлна специфика, ще има конкретизиране на този казус – откога и с точно колко ще бъдат увеличени учителските заплати. Но това не бива да става с изоставащ процент, тъй като сега възнагражденията на педагозите изостават с 25 % – заради инфлационния индекс от една страна, а от друга страна и заради промяна в заплатите в различни други сектори“, коментира Стаматов пред БТА.

По думите му учителските заплати в момента са някъде около 100 процента от средната работна заплата в страната.

„Тенденцията, която я имаше през последните шест години, е свързана с това, че заплатата на учителите да съответства на 125 процента от средната, но в момента има сериозна изоставане. Поради тази причина според мен увеличението на заплатите на педагозите трябва да бъде поне с 30 процента, считано от 1 юни 2023 г. Към настоящия момент работим с една 12-а от миналогодишния бюджет, но сега сме в изключително различна, нестандартна и по-трудна ситуация“, добави Стаматов. Той подчерта, че бюджетите, с които разполагат училищата, са една 12-а от миналата година.

„От септември 2022 г. най-малко 1486 лв. трябваше да получават учителите, а увеличение на заплатите им от 1 януари 2023 г. нямаше, защото нямаше нов Закон за държавния бюджет и занапред трябва да има увеличение на заплатите им“, отбеляза Стаматов.

Той коментира, че през последните три месеца на миналата година е имало промяна на трудовите възнаграждения в различни други сектори – социален, транспорт, здравеопазване, като това е довело до промяна в средната работна заплата в страната. Поради това се получава в момента изоставане на тази винаги догонвана 125-процентна средна работна учителска заплата.

„Това догонване започна от 2016 г. и постепенно беше достигнато в края на 2020 г. Сега има обаче голямо изоставане в заплатите на учителите“, каза Диян Стаматов.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук