Новак Джокович

Григор Димитров се класира за осминафиналите на силния тенис турнир от сериите Мастърс 1000 в Монте Карло, с който се слага началото на сезона на клей в Европа. Първата ни ракета обърна Душан Лайович от Сърбия с 4-6, 6-3, 6-2 за малко над два часа игра.

Срещата започна с ранен пробив на сметката на Лайович, който затвърди пробива за аванс от 2-0. До края на частта Григор така и не съумя да върне брейка и така сръбският му опонент поведе в резултата. Във втория сет Лайович отново първи стигна до пробив – в петия гейм, но оттам до края на частта Димитров бе безапелационен и не му даде гейм, за да вкара двубоя в трети решителен сет.

В него играта бе равностойна до 2-2, когато нашият тенисист отново влезе в серия от четири последователни гейма, с което сложи точка на спора. Григор направи пет аса, спечели 78% от точките на първи сервис и спаси две от четирите точки за пробив пред съперника. В спор за място на четвъртфиналите Димитров, за когото това е седми осминафинал в надпреварата, ще играе с победителя от сблъсъка между четвъртия в схемата Каспер Рууд и датчанина Холгер Руне.

За осминафиналите се класира и действащият шампион в съревнованието Стефанос Циципас, който даде само три гейма на Фабио Фонини след 6-3, 6-0.

Джокович отпадна още на старта в Монте Карло

Световният номер 1 Новак Джокович изненадващо отпадна още на старта на Мастърса в Монте Карло, след като загуби от испанеца Алехандро Давидович Фокина с 3-6, 7-6(5), 1-6. За сърбина това бе едва втори турнир от началото на година, като той вече има две победи и две загуби през 2022.

Джокович, който пропусна Откритото първенство на Австралия през януари и Мастърсите в Индиън Уелс и Маями през март и април, тъй като не е ваксиниран срещу Covid-19, се надяваше да рестартира своя сезон по време на европейския клей, но допусна фалстарт. Джокера бе изключително нестабилен на собствен сервис, като допусна цели осем пробив срещу Фокина и в крайна сметка загуби след близо три часа игра.

22-годишният испанец спечели първия сет, след като взе три пъти подаването на съперника си, а във втората част на два пъти повеждаше с пробив, но Джокович успяваше да навакса изоставането. Сърбинът сервираше за сета при 5-4, но отново се пропука и в крайна сметка се стигна до тайбрек, в който носителят на 20 титли от Големия шлем се наложи със 7-5. Нивото на Джокович обаче отново спадна в решаващия трети сет, в който Фокина направи нови три пробива, за да постигне най-престижния успех в кариерата си.

По този начин Джокович загуби първия си мач на клей за годината, като той ще се опита да си върне самочувствието на домашния турнир в Белград, който ще се проведе следващата седмица. От своя страна Фокина ще срещне Давид Гофен или Даниел Еванс в осминафиналите в Монте Карло.