Днес е Международния ден на бирата. Той се празнува всеки първи петък от месец август. За първи път любителите на бирата го почитат през 2007 година в Санта Круз, Калифорния.
От малко местно събитие постепенно празникът става международен и се чества в 207 града, в 50 държави, на 6 континента.
Сред любопитните факти за бирата са, че в нея има витамини и заздравява костите. Напоследък учени опровергаха твърдението, че от нея се напълнява. Напротив, с пиенето в разумни количества даже може да отслабнете. Заклети трезвеници обаче твърдят, че това е по-скоро маркетингов ход.
Бирата, наричана също пиво, е най-старата и най-консумираната алкохолна напитка в света и третата най-популярна напитка изобщо след водата и чая. Произвежда се чрез варене и ферментация на нишесте, получено главно от зърнени култури – най-вече малцов ечемик, но се използват и пшеница, ръж, царевица, ориз, овес, сорго, лимец и коноп. За ферментацията спомага ферментационна мая. Бирата се ароматизира с хмел, който придава горчивина и действа като природен консервант. Също така може да се добавят и други аромати посредством билки и плодове. Мястото, където се произвежда бирата се нарича пивоварна. Бирата се продава най-често в стъклени бутилки и метални кутии, а също така в пластмасови бутилки, кегове и бурета.
Според начина на ферментация бирата най-общо се дели на ейл, лагер и ламбик. Обикновено алкохолното съдържание на бирата е между 4% и 6%, макар че съществуват и по-високо алкохолни бири. Бирата е популярна по цял свят, като в много страни ежегодно се провеждат фестивали на бирата. Един от най-известните е германският фестивал Октоберфест.
Още любопитни новини – четете тук