Бира
Снимка: pixabay.com

Количеството и качеството на хмела, ключова съставка в повечето бири, се влияе от глобалното затопляне. Това показва проучване, според което бирата може да стане по-скъпа и производителите ще трябва да адаптират методите си за варене.

Изследователите прогнозират, че добивите на хмел в европейските държави, където се отглежда суровината, ще намалеят с 4-18% до 2050 г. Това ще се случи, ако фермерите не се адаптират към по-горещото и сухо време.

Ефектът от това ще бъде спад с 20-31% на алфа киселини в хмела, което придава на бирите техния отличителен вкус и мирис, пише The Guardian.

„Пиещите бира определено ще усетят изменението на климата, било то в цената или в качеството“, каза Мирослав Трънка, учен от Института за изследване на глобалните промени към Чешката академия на науките и съавтор на изследването, публикувано в списанието Nature Communications.

Според него тази промяна изглежда неизбежна от сегашна перспектива.

Бирата е третата най-популярна напитка в света след водата и чая. Тя се прави чрез ферментация на малцови зърна като ечемик. Обикновено се ароматизира с хмел, отглеждан предимно в средните ширини.

Той обаче е особено чувствителен към промените в светлината, топлината и водата.

През последните години търсенето на висококачествен хмел се увеличи

от бума в производството на занаятчийските бири с по-силен вкус.

Изследователите сравняват средния годишен добив на ароматен хмел през периодите 1971-1994 г. и 1995-2018 г. и откриват „значителен спад на производството“ от 0,13-0,27 тона на хектар.

Целе, Словения, отчита най-голям спад в средния годишен добив на хмел, с 19,4%.

В Германия, вторият по големина производител на хмел в света, средните добиви на суровината са намалели с 19,1% в Spalt, 13,7% в Hallertau и 9,5% в Tettnang, показва още проучването.

Производството на бира в Централна Европа датира от хиляди години

и е крайъгълен камък на европейската култура. Хората в Чешката република пият повече бира, отколкото където и да е другаде по света, показва доклад на японския производител на бира Kirin.

В Германия, където производството на бира е регулирано от 500 години на близо 500 години, Октоберфест посреща 6 милиона пиещи бира от цял свят всяка година в своите палатки.

Вкусът на бирата не зависи само от хмела,

но той е причината за популярността на напитката.

„В кръчмите в Европа най-честият дебат, с изключение на времето и политиката, е за… бирата“, посочва чешкият учен Мирослав Трънка.

Но климатичните промени и политиката са на път да променят вкуса на бирите.

Световните лидери обещаха да се опитат да спрат затоплянето на планетата, което достигна повече от 1,5 C от прединдустриалните нива до края на века.

Проучването установи, че съдържанието на алфа киселина в хмела, което придава на бирата нейния отличителен аромат, е спаднало във всички региони.

Тъй като температурите се повишават и валежите намаляват, някои производители на хмел преместиха фермите си по-високо и в равнини с повече вода.

Андреас Ауернхамер, производител на хмел в Спалт в Южна Германия, казва, че общото количество на валежите в полетата му са се променили малко,

но дъждът не идва в подходящия момент.

Той е изградил напоителна система за подхранване на хмела в критични периоди. „Ще имаме големи проблеми, ако не можем да ги напоим“, обяснява той.

Изследователите са моделирали ефекта от бъдещото затопляне върху културите, използвайки сценарий за емисии, подобен на настоящите политики.

Те установяват, че до 2050 г. добивите от хмел ще намалеят с 4,1-18,4% в сравнение със средните стойности от 1989-2018 г., ако не бъдат взети мерки за адаптиране.

Прогнозираният спад ще се дължи главно на по-горещото време и по-честите и тежки засушавания.

„Производителите на хмел ще трябва да изминат допълнителната миля, за да се уверят, че ще получат същото качество като днес, което вероятно ще означава нужда от по-големи инвестиции, само за да се запази сегашното ниво на продукта“, обяснява Трънка.

Според производителя Ауернхамер климатичната заплаха за хмела е важна, но добави, че не е най-големият фактор за цената на бирата. Високите разходи за енергия, предизвикани от скока на цената на природния газ след нахлуването на Русия в Украйна, са изиграли по-голяма роля за пивоварите.

„Хмелът в една бира не струва толкова, колкото капачката на върха на бутилката“, обяснява той.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук