Украинският външен министър Дмитро Кулеба говори пред ОС ООН
Украинският външен министър Дмитро Кулеба говори пред ОС ООН. Снимка: АП/БТА

При тайното гласуване за избор на две нови страни членки на Съвета по правата на човека, което се проведе днес в Общото събрание в Ню Йорк, България получи 160 гласа, Албания – 123, а Русия – 83, предаде Ройтерс.

Опитът на Русия да се върне в правозащитния орган на ООН се провали, посочва агенцията.

През април 2022 г. членството на страната беше временно прекратено по настояване на различни страни начело със САЩ заради нахлуването в Украйна.

България и Албания спечелиха повече гласове при вота, отбелязва Ройтерс.

Другата оспорвана надпревара беше в Латинска Америка и Карибския басейн, където Куба, Бразилия, Доминикана и Перу се бореха за три места, но в крайна сметка Перу загуби.

Останалите регионални надпревари не бяха така оспорвани. Китай, Япония, Кувейт и Индонезия бяха избрани да представляват Азия, а Бурунди, Малави, Гана и Кот д’Ивоар ще заемат четирите позиции, полагащи се на Африка.

Франция и Нидерландия ще заемат местата, отредени за страните от Запада.

Това гласуване се разглежда като решаващ тест за усилията на Запада да държи

Москва дипломатически изолирана след нахлуването ѝ в Украйна.

Заради инвазията си в съседната държава преди 18 месеца Русия беше изгонена от базирания в Женева Съвет по правата на човека на ООН.

Съветът на ООН по правата на човека е международен правозащитен орган в системата на ООН, заменил Комисията на ООН по правата на човека. Съветът е спомагателен орган на Общото събрание.

Първото му заседание се провежда на 19 юни 2006 година.

Той се състои от 47 държави членки с право на глас, избрани от пет регионални групи. Избират се за тригодишен срок и имат право на не повече от два последователни мандата.

Изборът на членовете става с тайно гласуване на Общото събрание в Ню Йорк, припомня БТА.

При днешното гласуване 17 страни се съревноваваха за 15 места,

чийто мандати започват между 2024 и 2026 г.

Органът е създаден през 2006 г. и има за задача да „поощрява всеобщото спазване на всички човешки права и основни свободи, по справедлив и равноправен начин, без оглед на техния вид“.

Той замени Комисията на ООН по правата човека, която беше разпусната, а причината за това отчасти се състоеше в скандал около членството в нея.

Съветът се събира три пъти годишно в сградата на Обединените нации в Женева за сесии, в които участват дипломати, министри, президенти, гражданското общество и жертви на нарушения на човешки права и правозащитници.

По време на заседанията на съвета държавите осъществяват взаимен контрол за спазването на човешките права в тях.

Органът няма правнообвързващи правомощия,

но заседанията му водят до поставяне под наблюдение на дадена страна и може да нарежда разследвания за документиране на нарушения, които понякога служат като основа за възбуждане на наказателно преследване за военни престъпления.

През 2018 г. бившият американски президент Доналд Тръмп извади САЩ от този орган на основание хронична тенденциозност към Израел. Впоследствие Вашингтон се върна и сега отново е държава член с право на глас.

Другите текущи проверки включват международна разследване на репресиите в Иран и разследване на окупираните Палестински територии и Израел.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук