Днес – 9 декември, отбелязваме Международния ден за борба с корупцията. 9 декември е обявен за Международен ден за борба с корупцията от ООН. Отбелязва се от 2004 година насам. Целта е да се повиши осведомеността за корупцията. Конвенцията на ООН срещу корупцията влиза в сила през 2005 година.
Международният ден за борба с корупцията през 2022 г. има за цел да подчертае решаващата връзка между борбата с корупцията и мира, сигурността и развитието, казва ООН.
В основата му е идеята, че борбата с това престъпление е
право и отговорност на всеки
и че само чрез сътрудничество и участие на всеки човек и институция можем да преодолеем отрицателното въздействие на корупцията.
Държавите, правителствените служители, държавните служители, служителите на правоприлагащите органи, представителите на медиите, частния сектор, гражданското общество, академичните среди, обществеността и младежта – всички те трябва да играят роля в обединяването на света срещу корупцията.
През 2022 г. Международният ден за борба с корупцията поставя началото и на усилията за отбелязване на двадесетата годишнина от приемането на Конвенцията на ООН срещу корупцията.
През следващата година ООН ще анализира как борбата срещу корупцията е променила света, но още и какви са пропуските. Чрез анализ и подобрение на пропуските ООН иска да гарантира, че Конвенцията е силен механизъм за следващите години.
Днес светът е изправен пред едни от най-големите предизвикателства от много поколения насам. Предизвикателства, които застрашават просперитета и стабилността на хората по целия свят. В повечето от тях се преплита язвата на корупцията, казва Организацията на обединените нации.
Корупцията оказва отрицателно въздействие върху
всеки аспект на обществото,
като е дълбоко преплетена с конфликтите и нестабилността. Тя застрашава социалното и икономическото развитие и подкопава демократичните институции и върховенството на закона.
Корупцията не само следва конфликтите, но често е и една от основните причини за тях. Тя подхранва конфликтите и възпрепятства мирните процеси. Подкопава върховенството на закона, задълбочава бедността, улеснява незаконното използване на ресурси и осигурява финансиране на въоръжени конфликти, казва ООН.
Предотвратяването на корупцията, насърчаването на прозрачността и укрепването на институциите е от решаващо значение, за да бъдат постигнати целите, предвидени в Целите за устойчиво развитие.
Корупцията е сложно социално, политическо и икономическо явление, което засяга всички страни. Корупцията подкопава демократичните институции, забавя икономическото развитие и допринася за нестабилността на правителствата, казват от ООН на сайта си.
Корупцията посяга на основите на демократичните институции, като изкривява изборните процеси, опорочава върховенството на закона и създава бюрократични тресавища, чието единствено основание за съществуване е получаването на подкупи. Икономическото развитие се забавя, тъй като преките чуждестранни инвестиции не се насърчават, а малките предприятия в страната често не могат да преодолеят „началните разходи“, необходими поради корупцията.
На 31 октомври 2003 г. Общото събрание прие Конвенцията на ООН срещу корупцията. Оттогава насам 188 страни са поели ангажимент за изпълнение на задълженията по Конвенцията за борба с корупцията, което показва, че почти всички признават значението на доброто управление, отчетността и политическата ангажираност.
Още новини от деня – четете тук