Добивът на петрол в Казахстан нараства с 2 на сто през май въпреки натиска от ОПЕК за съкращаването му

Добивът на петрол в Казахстан е регистрирал ръст от 2% през май, според информация от сектора, разпространена от Ройтерс. Това нарастване идва в противоречие с натиска, който ОПЕК+ оказва на страната да намали своето производство.

Казахстан постоянно е надвишавал производствените си квоти за ОПЕК+, argumentiraйки, че е трудно да се убеди западните нефтени гиганти като „Шеврон“ и „Ексон мобил“ да съкратят добива си.

ОПЕК+, организацията за износители на петрол и техните съюзници, е взела решение да ускори увеличаването на производството, като частично целта е да накаже членовете, които не спазват ограниченията, повишавайки натиска за сваляне на международните цени на петрола, уточняват източници от картела.

През април производството на Казахстан е намаляло с 3%, но все пак остава над установената за страната квота в ОПЕК+.

Министерството на енергетиката на Казахстан не е предоставило коментар на запитването за данните от май относно добива.

В отделни коментари по имейл, ведомството посочи, че производството на най-голямото находище „Тенгиз“ е достигнало планираното ниво, което предполага, че допълнително увеличение на производството през тази година не е възможно.

„Казахстан полага усилия да спази задълженията си към ОПЕК+ и да компенсира излишното производство“, се съобщава в коментарите по имейл.

Съгласно неназован източник от индустрията, производството на суров петрол в Казахстан (без газовия кондензат) е било средно 1,86 милиона барела на ден от 1 до 19 май, включително 932 000 барела на ден от „Тенгиз“.

Тази цифра показва нарастване в сравнение с 1,82 милиона барела на ден през април, когато Казахстан намали производството си от 1,88 милиона барела на ден през март.

Съгласно последното споразумение на ОПЕК+, квотата на Казахстан за май е увеличена до 1,486 милиона барела на ден, спрямо 1,473 милиона барела на ден през април.

Министерството на енергетиката многократно е декларирало своето ангажиране към ОПЕК+. То информира, че ще компенсира свръхпроизводството чрез намаляване на кумулативния си добив с 1,3 милиона барела на ден до април 2026 г., като в същото време ще постави националните интереси пред приоритетите на ОПЕК+ при вземане на решения относно производствените нива.

Големи западни нефтени компании, включително „Шел“, „ТоталЕнержи“ и „Ени“, както и „Ексън мобил“ и „Шеврон“, оперират в петролни проекти в Казахстан.

„Очакваме производството в Казахстан да се стабилизира около 1,8 милиона барела на ден. Високопоставени лица подчертаха ограниченията при намаляване на производството, като се има предвид, че находището се контролира от международни компании,“ заявява бележка на Търговската банка на Абу Даби.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук