Доц. Стоянка Черкезова

В България има два пъти увеличаване на дела на хората за този период, които смятат, че е напълно нормално човек да няма деца в своя живот.

Това каза в интервю за ДЕБАТИ.БГ доц. Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението и човека в Българската академия на науките. Тя коментира последните данни от Националния статистически институт, които показват лек ръст на раждаемостта у нас, но като цяло намаляване на населението поради смъртност и миграция.

НСИ отчете ръст в раждаемостта, но нацията продължава да се топи

По думите ѝ все още не може да се говори за тенденция за повишаване на раждаемостта у нас, въпреки че през последните две години – 2022 и 2023 година така нареченият тотален коефициент на плодовитост, който традиционно се колебае между 1.5 – 1.58, сега е достигнал стойности от 1.78 и 1.79.

Първата възможна хипотеза, която може да обясни това, че има увеличаване на тоталния коефициент на плодовитост, е че има увеличение на жените, които попадат в първия модел. Данните за 2023 година, обаче показват, че всъщност увеличението на ражданията се случва повече при жените в по-високи възрасти. Което означава, че тази хипотеза по-скоро не е вярна.

Другото потенциално обяснение, и то е по-вероятното, сега да се реализират отложени раждания в последните години, които да са били отложени заради пандемията от Ковид-19″, обясни доц. Черкезова.

Тя обаче е на мнение, че поради промяна в ценностите, не само у нас, но и в света като цяло, се наблюдава намаление на раждаемостта.

За период от 12 години хората във всички страни в Европа променят вижданията си спрямо родителството към повече постмодерност и намаляване на важността на родителството. Конкретно в България има два пъти увеличаване на дела на хората за този период, които смятат, че е напълно нормално човек да няма деца в своя живот“, обясни Черкезова.

Цялото интервю с доц. Стоянка Черкезова четете утре.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук