Най-трайното последствие за страната след 9 септември 1944 година е загубата на следосвобожденските ни елити, които са се формирали продължително в трудни условия.
Това каза в интервю за ДЕБАТИ.БГ историкът доц. Тодор Чобанов. Днес се отбелязват 80 години от влизането на съветските войски в страната и установяването на нова власт в страната.
По думите на Чобанов страната губи и опита за формиране на гражданско общество и демократични ценности.
„Загубен е и опитът от периода 1878-1944г., когато българското общество започва, въпреки войните и превратите, да формира гражданско съзнание и изгражда постепенно демократични рефлекси и ценности. Нанесен е и голям удар на християнството у нас – новият режим е антирелигиозен, ще репресира дълго БПЦ“, каза историкът.
Той даде пример с Екзарх Стефан, който е заточен, само защото не иска свещениците да действат като тайни агенти на новата власт.
Днешните ниски нива на религиозна култура у нас се дължат на тези събития и последвалата системна политика за ограничаване на православието и другите религии. България е откъсната за дълго от своето място сред другите европейски народи, където я виждаха хора като Левски и останалите водачи на българската революция, обясни доц. Чобанов.
Тежка е съдбата на редица видни възрожденски родове – синовете на Райна Княгиня например са пометени от терора – един е убит, двама са хвърлени в лагерите, където единият – видният офицер ген. Иван Дипчев – умира, допълни той.
По думите му, дори историците, които имат различен прочит за последвалите събития, са на мнение, че те са травмиращи и с дълготрайни негативни последствия.
Авторитетни колеги, занимаващи се с темата, сочат числото 30 000 за най-реалистична фигура за броя на убитите по време и непосредствено след събитията. Сред тези хора, наред с малцината истински привърженици на нацизма у нас, са цяла плеяда светли умове, включително и хора без каквато и да е връзка с политиката, които просто имат нещастието да са раздразнили по някакъв начин новите господари на България, каза още Тодор Чобанов.
Сред жертвите е именитият художник и фейлетонист Райко Алексиев, бит до смърт от касапина Лев Главинчев и осъден задочно по-късно.
Цялото интервю с историка Тодор Чобанов четете ТУК.