През последните близо девет месеца България не е постигнала особен напредък по препоръките от доклада на Европейската комисия (EK) от януари 2017 година. Никой от показателите не е изпълнен в задоволителна степен, предстои още работа.Това е най-синтезирано обобщението на изводите от 11-я анализ на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и подкрепа, по който България е в мониторинг от влизането си в Европейския съюз.

Докладът на ЕК беше публикуван на 15 ноември – близо два месеца по-рано от обичайното заради предстоящото европредседателство. България поема ротационно председателството на Съвета на ЕС през януари 2018-а.

Напредък има, щом няма нови препоръки, това е най-положителният доклад от началото на мониторинга, определиха оценката на Брюксел за направеното от България за изминалата година управляващите ГЕРБ-ОП, прокуратурата и министерството на правосъдието.

Преценката на независимата експертна общност е: 11-ят анализ на ЕК за България е най-позитивно написаният негативен доклад.

Документът на Европейската комисия съдържа съвсем конкретни, важни уточнения по всяко от последните 17 изисквания към България, поставени на страната ни през януари 2017-а година. Чието изпълнение, ако се бе случило, щеше да ни извади от „секцията“ в ЕС на страните-членки, които, макар и в Съюза все още не покриват критериите за държава – пълноценен и напълно доверен общностен участник.

Механизмът за сътрудничество и проверка (МСП), бе специално създаден при присъединяването на България към Европейския съюз през 2007 г., за да бъдат преодолени проблемите в съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност.

Брюксел е категоричен: мониторингът ще приключи, когато всеки един от шестте показателя, приложими за България, бъде изпълнен по задоволителен начин.

Докладът от 15 ноември казва, че наблюдението на България продължава и не са решени задоволително системните проблеми в съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност.

Какви са оценките на Брюксел днес и оставащите изисквания към изпълнителната власт в България, законодателите, прокуратурата, специално към министерството на правосъдието и  системата на полицията. Докладът в оригинал вижте ТУК:  

https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/comm-2017-750_bg.pdf

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук