На снимката: Американският президент Доналд Тръмп, първата дама Меляния Тръмп и кралят на Саудитска арабия Салман бин Абдулазис ал-Сауд.

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп пристига на посещение в Израел и на Западния бряг, в рамките на първата си задгранична обиколка като държавен глава. Той ще разговаря с израелци и палестинци, по време на двудневната си визита, с амбицията да сключи сделка и да постигне  мир между тях, макар че двете страни воюват близо век.

Доналд Тръмп пристига в Израел от Саудитска Арабия, ключов партньор на САЩ в Близкия изток и първата държава, която Тръмп посещава като държавен глава. Вчера той присъства на среща на върха а Съвета за сътрудничество в Персийския залив, в Рияд, с участието на лидери на 55 страни.

В речта си пред форума президентът на САЩ остро атакува Иран като спонсор на терористични групи и призова всички държави да го изолират. От изявлението на Тръмп става ясно, че режимът в Техеран е обречен. На лидерите и държавите от Арабския свят им беше обещан просперитет, но при определени условия – инициатива за борба и справяне с тероризма и прочистване на собствените държави от терористи.

Народите от Близкия изток не може да очакват американската мощ, да се смаже този техен враг. Народите от Близкия изток ще трябва да решат какъв вид бъдеще искат за себе си, за своите страни, както и за децата си. Това е избор между два фючърса и избор какво Америка няма да прави за вас, заяви Доналд Тръмп.

Посланието на американския президент е, че САЩ няма да се меси в арабските дела, дотолкова, доколкото лидерите от региона имат волята да решат основния въпрос с екстремизма.

Безпрецедентно остра реч срещу Иран произнесе и саудитският крал Салман, който ден преди това подписа договори за над 350 млрд. долара с Доналд Тръмп. Очевидно споразумението освен икономическа страна, има и политическа.

Въпреки твърдия тон, в речта на Доналд Тръмп перд страните от Персийския залив, антиислямската реторика (която рисъстваше в предизборните му изяви) отстъпи мястото на призив за помирение. Ако в предизборната си кампания той говореше за „радикален ислям“, на срещата в Риад използва по-мекото определение „ислямски екстремизъм“.

Това е категорична промяна в политиката на американските президенти в Близкия изток: от една страна препоръката за промяна в отношението към тероризма беше гарнирано със заплаха от друга страна – се чу ангажимент и желание за промяна.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук