Вицепремиерът Томислав Дончев, който присъства на първия Пловдивски икономически форум, коментира кандидатстването на България в еврозоната. По думите му и двете страни в дебатите „за“ и „против“ влизането на България в еврозоната имат своите аргументи и дебатите продължават.
По думите на Дончев от едната страна са: да не губим лева, който повече от век ни е крепил като държава, както и заплахите, че цените ще скочат двойно.
От другата страна той посочи, че България така или иначе търпи голяма част от негативите да не може свободно да играе с валутния курс и не може да ползва фактори за репутация и доверие.
Най-големият аргумент „за“ по думите му обаче е политически.
„България по географски принцип, бидейки в периферията на Европа, не може да бъде в политическата периферия, а трябва да бъде в ядрото”, допълни вицепремиерът.
Според него отчетеният икономически растеж от 3-4 на сто за последните 4 години не е достатъчен и не е максимумът.
По думите му процентът трябва да бъде около шест, но извън числата като важни фактори той посочи публичната инфраструктура, състоянието на администрацията, корупция, съдебна система, качество на работната сила, данъчно облагане.
„България е отворена икономика и много зависи от импорта”, подчерта той и добави, че са важни и нематериалните фактори като социално-психологическите.
Запитан дали бюджетът на ЕС ще продължи да изпълнява функцията на инструмент на сближаване, Дончев отговори отрицателно.
Според него основната причина за съществуването на кохезионната политика не е документално уредената благотворителност.
Той каза, че това е инструмент, който има за цел да лобира, да уравнява дисбалансите, които има по дефиниция в Общия пазар.