независимостта

Известно е, че повечето цивилизовани народи избират за свой национален празник своя исторически Ден на независимостта. В България, под натиска на Русия, много години се празнува датата 3 март, която е свързана с Москва и Руско-Турската война, след която България получава частична и не докрай изяснена свобода. Отбелязването на 3 март има основно за цел да напомня на българите колко зависими са от Русия. По-важни в историята на България обаче са чисто българските актове на Съединението на 6 септември 1885г., когато Северна и Южна България се съединяват, въпреки волята на Русия и част от другите Велики сили. Но и след Съединението България остава формално с политически ангажименти и ограничен суверенитет по отношение и на Турция, и на Русия. Пълната си независимост българският народ обявява през 1908г., чрез министър-председателя Александър Малинов и княз Фердинанд, който след тоз този акт започва да си титулува цар.

Това се случва отново против волята на Русия и част от Великите сили. И Съединението, и обявяването на Независимостта са сред най-достойните исторически моменти за нашия народ. Практически с тях завършва Освобождението на България, което започва още от Възраждането и църковните борби.

независимостта

Разбираемо, по времето на комунизма и двете събития бяха старателно премълчавани и загърбвани от комунистическата власт, която покорно се кланяше на Русия.

След падането на комунизма през 1989г. постепенно българските политици и интелектуалци започнаха да говорят и за Съединението, и за обявяването на Независимостта. През своя мандат, единственият български президент некомунист Петър Стоянов, с президентски указ, обяви и двете дати и 6 септември, и 22 септември за национални празници.

През последващите години българските политици и интелигенцията, а постепенно и българското общество, започнаха да отбелязват този празник все по-тържествено. Започнаха да се чуват и все по-настойчиви гласове, че националният празник на България трябва да бъде не 3 март, а Денят на националната независимост, което би подхождало на един свободен и достоен народ.

И тази година тържествата бяха добре организирани, в тях участваха и президентът, и председателят на Народното събрание.

Интерес събуди и инициираната подписка на граждани от Велико Търново в подкрепа на идеята Денят на независимостта да стане български национален празник.

ДЕБАТИ.БГ потърси за коментар Борислав Мишев, който инициира подписа за промяна на националния ни празник. Пред нашата медия той каза:

„Всъщност 3 март е фалшив празник, в него няма нищо българско. Това е един договор между две империи и то временен, при подписването на който не е присъствал нито един българин. Той по никакъв начин не засяга България, освен да дава повод на Русия да влиза в ролята на благодетел, което не е истина.

На този уж национален празник ние не говорим за България и за нашата история, а говорим за Русия.

Петицията, която започнах цели по-скоро да предизвика дебат, българите да се замислят за това нещо, защото сега си карат по инерция. Какво е това Освобождение, като в договора пише, че ни окупира? Липсва това говорене публично и изясняване, с участие на историци, които да дадат достоверни исторически факти.

Затова започнах тази петиция – да предизвика разговор.

Интересен е въпросът как е определен 3 март за национален празник. Определен е от Държавния съвет на Тодор Живков, много на бързо, за да може 9 септември (другата руска дата, която вече не е годна за употреба), да бъде заменена с друга руска дата, на която да говорим за Русия и ние да сме някакви васали, нещо, което не може да съществува самостоятелно, а не е така.

Мисля, че хората са вглъбени в ежедневните си неща и рядко се замислят по тези важни неща. Ако обаче се предизвика по-интензивен разговор, може да се стигне и до промяна. Ние сега на практика нямаме национален празник.

Най-важното е истината, тя ни прави свободни.

Събирането на подписи върви бавничко, но така или иначе се трупат – вече са около 2000. Още държа на тази инициатива, тя е много важна.

Според мен три са датите, които са подходящи за национален празник – 24 май, 6 септември, 22 септември. Тук обаче хората се разделят.”

ДЕБАТИ.БГ подкрепя напълно тази подписка и сме готови да публикуваме още мнения по този въпрос, защото ние от ДЕБАТИ.БГ сме убедени, че празнуването на Деня на независимостта като национален празник ще бъде още една крачка към изграждането на модерна и независима България.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук