Свидетели сме на конструиране на някакво законодателно мнозинство в парламента. Първите две сили се съгласиха да приемат заедно трийсетина закона, необходими еврочленството и за други цели. Има някакво взаимодействие, но дали това ще е достатъчно да доведе до тип правителство, това е друг въпрос. Това заяви политологът доц. Даниел Смилов.
По думите му „парламентаризмът е достатъчно гъвкав, има различни модели като например управление на малцинството с подкрепа на друга партия“. Много зависи от това, какво могат да договорят първите две сили, подчерта политологът пред БНР.
Според него хубаво е, че се стига до „джентълменски споразумения“.
„Това е ресурс на парламентаризма, който може да се използва. Ще напомня, че голяма част от британското конституционно право са т.нар. „конвенции“, които не са юридически задължителни, но всички ги спазват. Един вид установени джентълменски споразумения и е добре такъв тип да се развият и в рамките на нашето конституционно право“, отбеляза доц. Смилов.
По думите му „каквито и споразумения да бъдат постигани, няма как да бъдат интерпретирани като индулгенция на един или друг политик.
Предполагам, че Бойко Борисов има интерес от лидерска среща. Той самият заяви, че ще води преговори и ще участва в тях, но съставянето на правителство, няма как да отмени въпроси, които на него могат или би трябвало да му бъдат задавани по отношение на корупционните скандали. Тях все още не е успял да разсее“, каза политологът.
Според него няма как да бъде сформирано правителство, което да се харесва на всички.
„Всички варианти зависят от договореното между партиите“, подчерта доц. Смилов.
Още актуални коментари – четете тук