митрополит Онуфрий
на снимката: Украинският митрополит Онуфрий

Митрополитът на Киев и цяла Украйна Онуфрий отказа да се срещне с изпратените от Константинополската църква двама американски екзарси, които са натоварени от патриарх Вартоломей с подготовката за предоставянето на самостоятелност на украинската църква, предава ТАСС.

„Смятаме, че представителите на Константинополската патриаршия, които пристигнаха в Украйна с поставена задача, се намират тук и действат антиканонично. Затова, когато те отправиха молба да бъдат приети от предстоятеля на нашата църква, то митрополит Онуфрий категорично отказа“, заяви Борисполският и Броварски митрополит Антоний.

Той поясни, че екзарсите е трябвало да съгласуват пристигането си в Украйна с Украинската православна църква — Московска патриаршия.

Митрополит Онуфрий всъщност е глава на Украинската православна църква, която е под ръководството на Московската патриаршия. Съдейки по острата реакция на Руската православна църква срещу намерението на Константинопол да дари автокефалия на църквата в Украйна, отказът му да се срещне с пратениците на константинополския патриарх Вартоломей е разбираем.

„Въпросните епископи пристигнаха не като поклонници, а с ясно поставена цел, за да реализират някакви свои проекти. Отчитайки всичко това, ние сме длъжни да констатираме отсъствието на какъвто и да е било пряк диалог с Фенер“, уточни митрополит Антоний.

В момента а в Украйна действат три православни църкви. Само една от тях – украинската църква на Московския патриарх, която е част от структурата на Руската православна църква, е призната от другите православни църкви.

Църквата на Киевския патриарх и автокефалната църква на Украйна не са признати от световното православие, а РПЦ ги нарича „разколнически групировки“.

През април т.г. непризнатите църкви отправиха молба към Вселенския патриарх Вартоломей да им предостави автокефалия. Молбата им бе подкрепена от президента и Върховната рада (парламентът) на Украйна.

Москва се противопостави рязко на подобно решение. РПЦ счита Украйна за своя канонична
територия, а Украинската църквата на Московския патриарх – като единствената легитимна в страната.

Вселенската патриаршия обаче твърди, че в края на 17 век са предали територията на днешна Украйна за временно управление към Руската църква, а след това Москва незаконно е „анексирала“ тези земи. Сега се намеква, че поради тази причина дори църквата на Московския патриарх в Украйна не е напълно канонична.

Освен това Руската и Вселенската патриаршия виждат по различен начин процедурата по предоставяне на църковна автокефалия. Вселенският патриарх, който е базиран в Истанбул (бивш Цариград), исторически претендира да е пръв сред равни в православния свят и смята, че може да дарява църковна независимост със свое еднолично решение.

В Москва обаче твърдят, че водещата роля на Вселенския патриарх е само формална, а решенията за автокефалията трябва да се приемат от всички съществуващи църковни общности.

Припомняме, че на 7 септември Вселенската патриаршия назначи двама екзарси от САЩ и Канада, които да се заемат „с подготовката за даряване автокефалност на православната църква на Украйна“.

От Руската православна църква (РПЦ) заплашиха, че ако Константинопол легитимира църковния разкол като предостави автономия на Украинската църква, то РПЦ е готова да прекъсне каноническото общение с Вселенската патриаршия.

След като Константинопол не промени решението си, на 14 септември Светият синод на Руската православна църква взе решение да преустанови споменаването на името на Вартоломей в рамките на богослуженията. Това обаче все още не означава пълен разрив между двете църкви.

„Не ни е страх от заплахи… Украйна има право на независима църква и скоро ще се сдобие със собствена православна църква, независима от Москва“, това каза в отговор на действията на РПЦ цариградският патриарх Вартоломей в интервю за гръцкото издание „Катимерини“.

Вартоломей припомни, че самата Русия е минала през подобен процес през XVI век. Вселенският патриарх посочи и факта как Московската патриаршия е признала самостоятелност на Православната църква на Чешките земи и Словакия през 1951 г., а базираната в Константинопол патриаршия – чак пре 1998 г.

Сега това е „най-младата от автокефалните църкви, намираща се под защитата на Вселенската патриаршия“, поясни Вселенският патриарх Вартоломей.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук