Американският президент Джо Байдън откри първата си реч пред съвместната сесия на Конгреса като заяви, че „Америка отново върви напред“, съобщава CNN.

В първото си обръщение към законодателите президентът се опита да използва доверието, което генерира, като ускори реакцията на нацията срещу пандемията, за да убеди американците, че трябва да подкрепят амбициозните му планове за справяне с неравенството в доходите.

И за първи път в историята имаше две жени, застанали на подиума. Това са вицепрезидентът Камала Харис и председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси, които чакаха да посрещнат президента в законодателната камара.

Байдън отбеляза значението веднага след като зае позицията: „Госпожо председател, госпожо вицепрезидент“, каза Байдън, „никой президент не е казал тези думи от този подиум. Нито един президент не е казал тези думи. И беше време“.

 

 

Байдън говори за постиженията през първите си 100 дни от силна позиция. Въпреки дълбоко поляризирания характер на американския електорат след четири хаотични и бурни години на управление на бившия президент Доналд Тръмп. Ново проучване на CNN, публикувано в сряда, показа, че 53% от американците одобряват начина, по който Байдън си върши работата. Също така, близо 6 от 10 американци вярват, че президентът спазва предизборните си обещания.

В коментарите си Байдън напомни на аудиторията си за наследените от него кризи. От историческа пандемия до неуспешното въстание на Капитолийския хълм на 6 януари, което неговият предшественик подклажда.

„Сега, само след 100 дни, мога да информирам нацията: Америка отново върви напред“, каза Байдън. „Преобразувайте опасността във възможност. Кризата в шанс. Противопоставянето в сила“.

Байдън също има одобрение от гласоподавателите по отношение на усилията му да изведе нацията от сътресенията и икономическите трудности, причинени от пандемията. Само 66% от американците одобряват неговото справяне с кризата. Междувременно Байдън се стреми да подчертае постиженията на своя екип в администрирането на 200 милиона ваксини за по-малко от 100 дни. В САЩ броят на случаите и смъртните случаи от Covid-19 продължава да намалява.

Президентът иска да използва тази добра воля, за да убеди избирателите да се присъединят към него в усилията да прекроят икономическото състояние на работещите и средната класа американци. Нещо, което той планира да направи чрез огромно предложение от 2,3 трилиона долара за ремонт на магистрали, мостове и железопътни линии в страната и разширяване на широколентовия достъп. Междувременно са отпуснати 1,8 трилиона щатски долара за „Американския семеен план“.

Високопоставен служител в администрацията каза, че предложението – комбинация от около 1 трилион долара инвестиции и 800 милиарда долара данъчни кредити възлиза на „инвестиции от поколение“ в бъдеще. Президентът аргументира, че това ще бъде от полза за семействата в САЩ, като помага за разходите за грижи за деца и платен отпуск.

Байдън представи новия си проект като „работен план за изграждане на Америка“. И в този смисъл, говори директно с американците, които „се чувстват изоставени и забравени в една бързо променяща се икономика“. Президентът подчерта, че 90% от инфраструктурните работни места, които ще бъдат създадени по неговия план, не изискват университетска диплома.

Голям фокус на пакета е подобряването на грижите за възрастните хора и хората с увреждания. Отчасти чрез повишаване на заплатите на работниците, които се грижат за тези американци. Байдън ще финансира пакета чрез повишаване на данъците за богатите. Което се съобразява с предизборното му обещание да не се вдигат данъци на нито едно семейство, което печели по-малко от 400 000 долара годишно.

Пред неговия план обаче, има големи пречки. Републиканците и дори някои умерени демократи се противопоставиха на цената му. Така че Байдън все още не е показал, че може да постигне двупартиен консенсус относно законодателните си приоритети, както обеща по време на предизборната кампанията.

Сенаторът от Западна Вирджиния Джо Манчин, умерен демократ, който беше ключов решаващ глас на тази камара, заяви пред CNN, че му е „много неудобно“ от стойността на предложенията на Байдън. Той обаче каза, че все още не ги е прегледал подробно.

В реч пред Байдън лидерът на малцинството в Сената Мич Макконъл каза, че президентът е обещал двустранност по време на кампанията си. Той добави, че вместо това Байдън настоява за прогресивна програма.

 

„Американският народ избра 50-50 Сенат, тясно разделена Камара и президент, който проповядва умереност“, заяви републиканецът. „Байдън обеща, че цялата му душа е посветена на обединяването на нашия народ. Мнозина очакваха неговата администрация да отрази това обещание, но първите сто дни оставиха много още какво да се желае.“

 

Докато новият пакет беше фокуса на речта, Байдън се спря и на много предизвикателства, които предстоят. През цялото време нацията се опитва да изкорени пандемията.

Темпът на ваксинации се забави значително, като предлагането надвишава търсенето. Особено в консервативните селски райони, където Тръмп спечели през 2020 г. Учените казват, че са необходими 70% до 85% от американците да се ваксинират, за да може нацията да постигне стаден имунитет. И така, опасните варианти на коронавируса могат да бъдат предотвратени от разпространение през следващите месеци. Анкетите обаче показват постоянна съпротива и липса на интерес към ваксиниране сред голям брой републиканци.

Една от най-трудните задачи на Байдън през следващите месеци ще бъде да убеди хората, които не са гласували за него, да се ваксинират. Или дори да намери подходящите пратеници, които да им помогнат да ги убедят. Според данни на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) почти 30% са напълно ваксинирани. Около 43% от населението е получило поне една доза от ваксината.

Байдън намекна как вярата на американците в правителството беше разклатена по време на управлението на Тръмп. Той каза, че през първите 100 дни неговата администрация е действала, за да „възстанови вярата на хората в демокрацията и да може да я изпълни“.

„Ваксинираме нацията. Създаваме стотици хиляди работни места “, планира Байдън. „Получаваме реални резултати, които хората могат да видят и почувстват в собствения си живот“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук