Доминик Тийм записа категорична победа със 7:6(5), 6:3, 6:0 над Новак Джокович на 1/4-финалите в Париж и детронира шампиона от 2016-та. Така австриецът достигна втори пореден полуфинал на Ролан Гарос, след като през миналия сезон бе спрян на тази фаза именно от Ноле. Сърбинът не беше губил никога от 23-годишния Доминик и с баланс 5:0 срещу него в тура беше фаворит на букмейкърите, но прогнозите им не се оправдаха. Тийм изигра много силен мач и не остави шансове на световния №2, като дори му върза „геврек“.

В третия гейм се стигна до три поредни точки за пробив за Тийм при 0:40. С два добри сервиса отрази първите, а след това Ноле демонстрира отлична защита, за да се добере до дюс. Австриецът обаче достигна и до четвърта възможност и показа невероятно търпение при едно безкрайно разиграване, за да пробие. Тийм обаче не успя да продължи инерцията и позволи рибрейк след слаб сервис гейм.

5543716

14 минути продължи петият гейм, след който Ноле поведе с 3:2, а веднага след това се възползва от гейм с много грешки на Доминик, за да го пробие отново. Две поредни двойни грешки и бекхенд в аут доведоха нещата до 15:40 в седмия гейм и в крайна сметка австриецът успя да си върне брейка от втората възможност. Последваха две спокойни подавания за сервиращите, а в десетия гейм Ноле пропусна два сетбола, след като дръпна с 15:40 на ретур.

Стигна се до тайбрек, в който Тийм осъществи минипробив още на старта, но след това направи двойна грешка и сбърка бекхенд, като Ноле от своя страна поведе с брейк. Поредицата грешки продължи с нови два минипробива и нов обрат – 3:2 за Тийм. Двамата размениха полетата при 3:3, след което австриецът записа първа точка на свой сервис. Ноле изпрати бекхенд по правата в аут за 4:5 и Доминик имаше два сервиса за затваряне на частта. При 6:4 обаче бе изненадан с перфектен ретур.

Австриецът приключи сета с нов минибрейк след поредната грешка от бекхенд на Джокера.   Тийм обърна уводния гейм на втората част от 0:30, след което последва маратонски гейм, в който проби за 2:0. С гейм на нула брейкът бе затвърден и в този момент изглеждаше, че Доминик изцяло контролира случващото се на корта. Ноле заигра по-авторитетно на свой сервис, но австриецът не позволи пробивът да бъде върнат и поведе с 2:0 сета след 6:3.

Нещата започнаха да изглеждат безнадеждни за Джокович, след като Тийм проби и затвърди за 2:0 в третия сет, а малко по-късно резултатът стана 0:40 в третия гейм, в който отново сервираше сърбинът. С добър ретур и поредната грешка от ракетата на световния №2 Доминик проби на нула. Серията му продължи с още два гейма и при 5:0 застана на линията да сервира за мача, връзвайки „геврек“ на шампиона от 2016 г.   На полуфиналите Тийм ще се изправи срещу Рафаел Надал. Австриецът е единственият, който успя да победи Матадора на клей през тази година. Той направи това на Мастърса в Рим. В общия баланс Рафа води с 4-2 победи на младока.

5543178

Испанецът изкара доста безгрижен работен ден на Ролан Гарос, след като Пабло Кареньо Буста се отказа от четвъртфинала им след 52 минути на корта. Световният №21 се оттегли заради разтежение в коремната област при резултат 2:6, 0:2 във втория сет.

Надал се възползва от очакваното нервно начало на Кареньо Буста и проби за 2:0, но няколко грешки от бекхенд на Матадора позволиха на съперника му да върне брейка. Сервисът на световния №21 обаче не бе достатъчно стабилен в следващите минути и Рафа проби отново, като този път затвърди за 4:1. Кареньо Буста допускаше и сериозно количество непредизвикани грешки (общо 19 в първия сет), което позволи на Надал да удари още веднъж за 5-1.

Три поредни пропуска на Рафа подариха рибрейк за 2:5 на съперника му, само че Кареньо Буста така и не успя да удържи сервиса си нито веднъж в откриващата част и я предаде с 2:6. Почти веднага след почивката, световният №21 поиска медицински таймаут заради болки в коремната област, а след като бе превързан, се прибра и за кратко в съблекалнята.

Кареньо Буста пробва да продължи съпротивата, но очевидно не можеше да сервира нормално заради разтежението в коремната област и при 0:2 гейма във втория сет се отказа.