Махса Амини
Демонстрант държи портрет на Махса Амини по време на протест във Вашингтон, проведен на 1 октомври миналата година. Снимка: АП /БТА

Днес се навършва една година от смъртта на Махса Амини, 22-годишна кюрдка, за която се твърди, че е била измъчвана и убита от моралната полиция на страната, защото носела хиджаба си „неправилно“. След смъртта ѝ в Иран избухнаха невиждани досега масови протести.

Те бяха водени предимно от жени, и разпространиха в цялата страна, сред всички социалните класи и по целия свят. Жени изгаряха забрадките си и режеха косите си в знак на протест.

Иранци от цялата страна бързо споделиха възмущението си от смъртта на Амини и колективното унижение, което тя представлява за голяма част от населението. Изчезванията и смъртта в иранските затвори изобщо не са рядкост, а протестиращите по улиците ставаха все повече и търпението на държавните сили беше подложено на изпитание.

Демонстрациите се превърнаха в най-голямото предизвикателство за иранските духовни лидери от 43 години насам, а репресиите бяха бързи и жестоки. Информационната агенция на активистите за правата на човека изчислява, че над 500 протестиращи, включително 69 деца, са били убити, стотици са били ранени, а арестуваните са били хиляди.

В крайна сметка вълненията бяха потушени от властите.

Не бива да се заблуждаваме за какво се бориха протестиращите в Иран. Това не бе борба срещу религията, а по-скоро срещу системата на управление и борба за свобода, която надхвърля разделението по пол, класа и религия. Но дори и малък, всеобщото недоволство постигна успех – нравствената полиция в Иран беше премахната.

Махса Амини се превърна в символ на системното потисничество над жените в Иран, символ на едно управление, в което цари несправедливост и безнаказаност, казват правозащитници.

Две журналистки в Иран, които най-щателно следяха случая с Махса – Нилуфар Хамеди и Елах Мохамади – са в затвора от близо година, докато трета журналистка – Назила Маруфиан, която интервюира бащата на Махса – Амджад Амини, беше арестувана на няколко пъти, припомня БТА.

Самият баща на Махса заяви пред медии, излъчващи на фарси, но базирани извън Иран, че планира да организира възпоменателна проява за дъщеря си в родния й град Сакез в Северен Иран, в който преобладава кюрдското население. Медии, сред които „Радио Фарда“, базирано в Прага, обявиха, че бащата на Махда е бил призован да се яви в разузнавателните служби на Иран след като е съобщил това. В крайна сметка той не е бил арестуван, но един от чичовците на Махса – Сафа Аели, е бил задържан в Сакез на 5 септември.

Според неправителствената организация „Хенгав“, която следи ситуацията с кюрдите, правителството на Иран е изпратило допълнителни сили за сигурност в Сакез и други населени места в района, в които може да има протести днес.

В парламента на Иран пък бе представен законопроект със заглавието: „В подкрепа на културата на хиджаба и на целомъдрието“, като в него се отправя призив за много строги санкции за нарушаване на действащите закони за носене на хиджаб.

„Амнести интернешънъл“ обвини Иран, че е извършил „низ от престъпления и нарушения на международното право, за да изкорени всякакъв протест срещу желязната хватка на властта“ и изрази разочарование, че нито един ирански представител не е бил обект на разследване за смъртта на Махса Амини или заради последвалите репресии на протестиращите срещу режима.

От своя страна базираната в Норвегия иранска организация „Хюман райтс“ подчерта, че Иран е засилил изпълнението на смъртни присъди чрез обесване за престъпления като трафик на дрога, за да отправи послание към цялото общество. Над 500 души бяха екзекутирани в страната само през тази година. Според „Хюман райтс“ това не са смъртни присъди, а масови извънсъдебни екзекуции на най-маргинализирани хора с цел всяване на терор и разубеждаване да се организират нови протести по повод годишнината от смъртта на Махса Амини.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук