България изпълнява три от четирите икономически критерия за конвергенция, необходими за присъединяване към еврозоната, се казва в разпространен с доклад на Европейската комисия, предаде БНР.
Страната ни изпълнява критериите за стабилни и устойчиви публични финанси, за стабилност на валутните курсове и за дългосрочни лихвени проценти. Не покриваме само условията за ценова стабилност.
Хърватия е единствената страна-кандидат за еврозоната, която изпълнява и четирите критерия. Заключението на Комисията е, че е готова да въведе еврото на 1 януари догодина. Така страните членки на ЕС, които използват единната европейска валута, ще станат 20.
Докладът на Комисията за конвергенцията за 2022 г. оценява напредъка на седемте страни, които още не са въвели еврото – България, Румъния, Хърватия, Чехия, Полша, Унгария и Швеция.
Съветът на ЕС ще вземе окончателното решение за Хърватия през първата половина на юли, след като въпросът бъде обсъден от Еврогрупата и Европейския съвет. Европейският парламент и Европейската централна банка също трябва да дадат своите мнения.
Хърватия приема еврото
Преминаването на Хърватия от куна към евро ще се случи по-малко от десетилетие след присъединяването на бившата югославска република към Европейския съюз, като ще постави нов етап в по-нататъшната интеграция на ЕС.
Европейската комисия заяви, че Хърватия е изпълнила стриктните условия за присъединяване към единната валута, включително поддържане на инфлацията в същия диапазон като този в ЕС, както и разумни публични разходи.
Присъединяването към единната валута „ще направи икономиката на Хърватия по-силна, което ще донесе ползи за нейните граждани, предприятия и обществото като цяло“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Приемането на еврото от Хърватия ще направи и еврото по-силно“, добави тя.
Хърватия изрази желание да приеме единната валута при присъединяването си към ЕС през 2013 г., а решението на Брюксел идва в момент, когато еврото току-що отбеляза 20-ата си годишнина.
За официалното приемане на еврото Хърватия все още се нуждае от одобрението на финансовите министри на ЕС, които се очаква през юли да дадат пълната си подкрепа.
„Индикациите, които имаме, са положителни. Така че нормално бих очаквал процедурата да мине и Хърватия да може да се присъедини към еврозоната от следващата година“, заяви изпълнителният заместник-председател на ЕК Валдис Домбровскис.
Домбровскис, най-високопоставеният икономически служител на Комисията, ще пътува до Загреб в четвъртък, за да представи официално становището пред хърватското правителство.