Цветан Василев
Цветан Василев

Софийската градска прокуратура (СГП) проверява сигнал на укриващия се в Белград Цветан Василев срещу главния прокурор Иван Гешев. Сигналът е подаден от адвоката на банкера – Константин Симеонов, и е провокиран от публични изявления на Иван Гешев за участие на Василев в заговор за дискредитирането му.

Сигналът съдържа линкове на публични изявление на обвинител №1 – на пресконференция от средата на март и на коментар на събитие, на които Гешев коментира доказателства (според него) за връзка между криминално проявени, журналисти, политици и укриващи се в чужбина обвиняеми и подсъдими. В тях, а и в последвали изявления, Гешев споменава името на Василев, който е задочно подсъдим по делото за фалита на КТБ – като човек, плащал на лобисти, за да го дискредитира.

В сигнала си до Софийската районна прокуратурата (СРП), който публикува първо в блога си, Василев говори за „лицето Иван Гешев, понастоящем заемащо длъжността главен прокурор“. Бившият банкер обяснява, че е провокиран от „серия спекулации и внушения“ по негов адрес и иска да се започне разследване срещу Гешев за евентуално извършено длъжностно престъпление. Припомня също, че съгласно решение на Конституционния съд от 2020 година „всеки прокурор може да извърши проверка и да образува досъдебно производство срещу Главния прокурор“.

Сигналът до СРП е препратен по компетентност на СГП, която единствено може да проверява магистрати. Той вече е разпределен и наблюдаващият прокурор има 3 месеца за проверка и месец, за да реши да образува или не досъдебно производство, казаха пред БНР от държавното обвинение.

По-рано днес оттам, позовавайки се на медиийни публикации за отказ на испанските съдебни власти да изпълнят европейска заповед за арест, свързана с Тони Иванов (също посочен като част от лицата, плащали за дискредитирането на Гешев), обявиха, че не са уведомени официално за това. Въпреки това анализират основния аргумент за отказа – липсата на ефективен съдебен контрол върху прокурорските искания за предаване на лица. От СГП припомнят, че още през 2021 г. са алармирали за този проблем, констатиран и от Европейския съд в Люксембург, но и към настоящия момент българският парламент не е привел законодателството в синхрон с решението на съда в Люксембург.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук