Пламен Георгиев
на снимката: Пламен Георгиев

Хиляди българи, живеещи в Испания се обявиха против назначаването на Пламен Георгиев за нов генерален консул на България във Валенсия. Георгиев планира да встъпи в длъжност следващата седмица, заменяйки на поста Цветелин Цолов, който беше изпратен в Барселона след две години на поста.

Решението за назначението зависи от правителството, ръководено от премиера Бойко Борисов и породи силни спорове в страната, тъй като новият консул беше принуден да се откаже от позицията си на ръководител на Комисията за борба с корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Това е агенция, която отговаря за осигуряването на етично поведение на власт имащите в България, както и следи за законността на тяхното имущество.

Работата на Георгиев бе поставена под въпрос след разкрития, че той не е декларирал изграждането на допълнителни постройки върху терасата си. Казусът е част от скандала, известен като „Апартамент гейт”, който започна от журналистическо разследване на Радио „Свободна Европа”, заедно с антикорупционния фонд и други медии.

Георгиев е придобил апартамент от 400 кв. метра на стойност 265 000 евро, като официално е декларирал 204 кв. метра за 146 000 евро.

Георгиев не беше единственият власт имащ, който се оказа замесен в „Апартамент гейт”. Министърът на правосъдието Цецка Цачева, която подаде оставка на 23 март, е купила апартамент на цена, четири пъти по-ниска от пазарната. Пет дни по-късно Цветан Цветанов, лидер на ПГ на управляващата ГЕРБ, смятан за „дясната ръка” на премиера, също напусна поста си. Луксозната офис и жилищна сграда е построена през 2017г., вероятно благодарение на промените в строителните разпоредби.

Прокуратурата в България започна разследване на тези покупки, но досега не е доказана вината на нито един от замесените. Фактът, че Пламен Георгиев е бивш шеф на органа, който трябва да следи за законността на имотите на властта, го постави във фокуса на медийното внимание в Източноевропейската държава, в която е отчетен най-висок процент на корупция за целия ЕС.

След като няколко седмици се скри от публичното пространство, Георгиев подаде оставка от поста си на 31 юли, заявявайки, че е невинен и обяви, че се връща в прокуратурата. Парламентът прие оставката му.

Изненадващо обаче, няколко дни, след като обяви желанието си да се присъедини към съдебната система, българското правителство обяви официално назначението му за генерален консул на страната във Валенсия. Това назначение подхрани противоречиви коментари в българските медии, които не разбират защо Борисов защитава бившия шеф на агенцията за борба с корупцията и поставят под въпрос неговата адекватна подготовка за присъединяване към дипломатическия корпус. Георгиев твърди, че знае испански език, въпреки че, сертификатите, до които „Ел Конфиденсиал” има достъп, акредитират само ниво B1, далеч от професионалната или двуезична компетентност (C1 и C2).

Според информацията, с която „Ел Конфиденсиал“ разполага, издръжката, която България ще плаща за генералния консул в Испания, ще е в размер на 3 300 евро месечна заплата. Предишните консули получаваха 500 евро на месец за съпругите си, 200 евро за всяко дете и платен наем на къща, разположена на ъгъла на „Авенида де Франсия“ с ул. „Пинтор Маела“, една от основните зони от града. Българското правителство поема жилищните разходи на дипломатите, както и плаща за частни детски градини и училища. Покриват се и пътните разходи на семейството от и до България.

Българското генерално консулство във Валенсия обхваща Валенсийската общност, Мурсия, Кастилия-Ла Манча и Балеарските острови. Дипломатическият клон е посветен главно на оптимизиране на всички видове бюрократични процедури за български граждани, пребиваващи или временно пребиваващи в Испания. С него се избягва нуждата да им се налага да отидат в посолството в Мадрид, за да подновят документи за самоличност или паспорти, то служи и като избирателен участък и предоставя съвети.

В допълнение към генералния консул и вицеконсул, около шест души работят в офиса на консулството /разположен на улица „Антони Суарес“/.

Следващото пристигане на Пламен Георгиев, насрочено за следващата седмица, породи протеста на стотици българи, които са мобилизирани чрез дигиталната платформа „Peticiq“ да поискат обяснения от премиера Борисов и външния министър Екатерина Захариева. Над 3500 фирми са се регистрирани, предимно от българи, живеещи в различни испански градове като Валенсия, Торевиея, Мадрид или Бенидорм.

Кампанията срещу назначаването на Георгиев дори стигна до испанския кралски дом под формата на жалба от „българската общност“, адресирана до Хайме Алфонсин Алфонсо, ръководител на Заруелата. В изпратените писма новият консул е квалифициран като личност „с мрачно минало“ и се потвърждава, че назначаването на новия представител на дипломатическия корпус „предизвика възмущение не само сред българите, пребиваващи в Испания, но и у тези в България и чужбина.

Външното министерство вече обясни пред българските медии, че потвърждаването на назначаването на консула е компетенция на правителството на тази страна.

„Конфиденсиал“ се свърза с българското посолство, за да се разбере дали назначението на Георгиев отговаря на всички изисквания, установени от българското законодателство за подбора на неговия дипломатически персонал. От момента на прочитане на имейлите на вестника обаче няма отговор.

Настоящият консул в Цолов също не пожела да направи коментар

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук