работа ваксинирани неваксинирани ваксината доза дози

Европейската агенция по лекарствата (EMA) заключи в понеделник, че бустерни дози на ваксините срещу Covid-19, разработени и произведени от BioNTech/Pfizer и Moderna, могат да бъдат предоставени на хора със силно отслабена имунна система, най-малко 28 дни след поставената им втора доза.

Препоръката е направена, след като проучванията са показали, че бустерната доза увеличава способността да се произвеждат антитела при пациенти с трансплантирани органи с отслабена имунна система.

„Въпреки че няма преки доказателства, че способността за производство на антитела при тези пациенти защитава срещу Covid-19, се очаква допълнителната ваксинационна доза да увеличи защитата поне при някои от тези пациенти“, се посочва в изявлението на ЕМА.

Европейската агенция по лекарствата допълва, че ще продължи да следи всички данни, които се появяват относно ефективността на бустерните дози на посочените по-горе ваксини срещу Covid-19.

Агенцията също така подчерта, че европейците на възраст 18 и повече години с нормална имунна система би трябвало да получат бустерна ваксинационна доза най-малко 6 месеца след втората доза.

Информацията за продукта и на двете ваксини ще бъде актуализирана, за да включи тази препоръка.

Важно е да се прави разлика между допълнителната доза за хора с отслабена имунна система и бустерните дози за хора с нормална имунна система, посочват от европейската лекарствена агенция.

За последно Комисията за лекарства при хората (CHMP) към ЕМА е оценила данни за ваксината Comirnaty (ваксината на Pfier/BioNTech), показващи повишаване на нивата на антитела, когато се дава бустерна доза приблизително 6 месеца след втората доза при хора на възраст от 18 до 55 години.

Въз основа на тези данни Комитетът заключава, че може да се обмисли поставяне на бустерна доза при хора с нормална имунна система най-малко 6 месеца след втората доза за лица на възраст 18 и повече години.

На национално ниво органите на общественото здравеопазване могат да издават официални препоръки

На национално ниво органите на общественото здравеопазване могат да издават официални препоръки за използването на бустерни дози, като се вземат предвид нововъзникващите данни за ефективността и ограничените данни за безопасност. Не е известно да има риск от възпалителни сърдечни заболявания или други много редки странични ефекти след бустерна доза, като EMA ще продължи да следи внимателно постъпващите данни.

Повече информация за препоръките за бустерна доза за ваксината Comirnaty ще бъде налична в актуализираната информация за продукта.

В момента Комитетът оценява данните в подкрепа на бустерна доза за Spikevax (Covid ваксината на Moderna). ЕМА ще съобщи резултата, когато оценката приключи.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук