Емануил Йорданов завършва право в Софийския университет „Климент Охридски“ и работи като адвокат. През 1997 година е избран за народен представител от Съюза на демократичните сили (СДС) в XXXVIII народно събрание. Член е на Комисията по местното самоуправление и регионалната политика и Комисията по правните въпроси и законодателство срещу корупцията. От 1999 до 2001 е министър на вътрешните работи в правителството на Иван Костов. След 2001 г. работи като адвокат.
Г-н Йорданов, през последната седмица сме свидетели на ожесточени компорматни нападки, които протичат през определени медии. Каква е целта, какво трябва да постигнат тези компромати и постигнаха ли целта си?
Определено постигнаха целта си – имаме размествания по върховете на държавната администрация.
Освен това смятам, че много хора са отвратени от това, което се случва и това може да доведе до намаляване на избирателната активност. Така че, мероприятието отчита успех.
Откъде излиза това мероприятие, кой е неговият продуцент – прокуратурата, службите..?
Мисля, че нещата са изцяло политически. А участието на прокуратура и служби е следствие.
Моментът специално ли е избран – преди съставянето на служебното правителство?
Моментът е добър с оглед на това, че се сменя караулът във властта. И тази смяна минава изключително безболезнено, никой не се занимава с нея, никой не коментира служебния кабинет и нещата си продължават съвсем спокойно.
За какво според Вас трябва да бъде коментиран служебният кабинет, за да се налага да бъде захлупван с тези скандали? Има ли ниво на нова „сглобка“, макар че заявките бяха, че той е политически балансиран и равноотдалечен от всички партии?
В самия кабинет не бих казал, че има някакви податки за нова сглобка, но на практика, мисля че кабинетът е символ на починалата съдебна реформа.
Всъщност парламентът продължава да работи и очакваме съдебният закон да бъде разгледан там?
Съдебният закон или няма да влезе в парламента, или ще влезе осакатен.
В коя част очаквате, че ще бъде това осакатяване?
Предполага, че всичко, което се отнася до прокуратурата, ще бъде занулено.
Прокуратурата политически зависима ли е в момента?
Мисля, че не трябва да бързаме с изводи в тази насока, но все пак, това, което се е случвало в продължение на години, едва ли може да се премахне за няколко месеца.
Смяна на хората по тези места не може да се осъществи без промяна в законите и сегашното статукво на практика е плод на действащото в момента законодателство в България.
Има моменти, в които нещата потръгват. Например, по времето, когато аз бях народен представител, ние работехме много сериозно във връзка с промяната и на съдебната система, и на законодателството.
Самият аз съм писал законопроекти, защитавал съм множество законопроекти в пленарната зала. Ние навремето ставахме известни, работейки в парламента.
Сега, ако някой придобие някаква популярност, той я придобива на базата на издънки и гафове. Тъжно е да се гледа.
Изглежда, че редовното правителство сякаш си отиде, след като беше поставена темата за промени в законите за службите и реформи в тях, както и в съдебната система. Това ли е наистина, което сложи край на живота на редовното правителство?
Опитът да се сложи ред в държавата очевидно не се е харесал на доста хора и резултатът е видим.