Еманюел Макрон
на снимката: президентът на Франция Еманюел Макрон

Президентът на Франция Еманюел Макрон се ядоса на Унгария и Полша, обвинявайки техните лидери, че „лъжат“ хората си за Европейския съюз.

„В Унгария и Полша, някои от техни лидери се придържат към една неприемлива идея. Когато слушам лидери, които сравняват Брюксел с Москва от отминалите (съветски) времена, това е лудост и напълно неприемливо“, заяви Макрон пред проевропейски настроената публика в Братислава по време на своето посещение в словашката столица.

И добави на английски, че премиерите на двете държави лъжат своите народи.

„Когато виждам големи билбордове с надписи „Не на Брюксел“ или „Спри Брюксел“, какво правят те?“ попита Макрон.

Той подчерта, че политическият успех на евроскептичния унгарски премиер Виктор Орбан и неговата националистическа партия „Фидес“ се корени в просперитета, осигурен от структурните субсидии на ЕС, които Унгария получи след присъединяването й към съюза през 2004 гна с.

„Това което тези лидери правят с тези налудничави настроения е да лъжат народа си, подобно на тези, които рекламираха Брекзит и напуснаха страната веднага след като спечелиха“, добави той.

В интервю, публикувано по-рано от чешки, унгарски, полски и словашки медии, френският лидер прие по-премерен тон, предупреждаващ източноевропейските страни членки на ЕС да не се отклоняват от принципите на Съюза, давайки пример с Унгария и Полша, чиито националистически правителства се сблъскаха с Брюксел.

Макрон също така подчерта, че „Европа не е супермаркет“, а именно, че източните държави могат да избират само между основните ценности на съюза.

Унгария я грози сериозно наказание. На 12 септември Европейският парламент в Страсбург прие решение, в което Унгария се обвинява в нарушение на член 2-ри от Договора за ЕС, съгласно който съюзът „е основан на ценностите на уважение към човешкото достойнство, свобода, демокрация, равенство, върховенство на закона и спазване правата на човека, включително правата на лица, принадлежащи към малцинствата“.

Мнозинството искат привеждане в действие на член 7 от същия договор, който позволява на Съвета на Европейския съюз да отнеме правото на глас на Унгария в Съвета на ЕС.

Процедурата бе одобрена с 448 гласа „за“, 197 „против“ и 48 „въздържал се”.

Вероятността това да се случи е много малка, защото решението трябва да бъде взето единодушно от всички държави членки. Полша, Чехия и България вече заявиха подкрепата си за унгарския премиер Виктор Орбан.

„ГЕРБ, с нейните шестима евродепутати, е срещу наказанието на Унгария и отнемането на гласа й, БСП и нейните депутати са „за”. Вчера (19.09) разясних, с колегите Каракачанов и Симеонов, на Оперативно заседание – то е след като минат редовното, точките от Секретното, тогава следва третия тип. Оперативните заседания са, за да се гледат стратегии, приемат се отчети и се взимат решения. Нашата точка, която гледахме с Каракачанов и Симеонов, и аз снощи им се обадих, за да им разясня какво сме приели, е, че правителството трябва да започне да разработва стратегия, с която, ако един ден се стигне до налагане на тази санкция, вчера аз им казах, че според мен това ще стане след две години и няма как Виктор Орбан да дойде да ме целува пред всички и да ми благодари за нашата твърда подкрепа…И в България се разиграва драма и то вижте по каква тема, която е няма в Европейския съвет. До този момент никъде не се е обсъждало наказанието на Унгария…”, каза премиерът Бойко Борисов от Брюксел.

Позицията му изненада мнозина, най-вече заради възприемането на антиевропейски подход, на фона на усилията на България да се присъедини към Шенген и еврозоната.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук