България ЕС

11 години след присъединяването си към ЕС България постига все по-голям прогрес. Това пише в навечерието на Националния ни празник лондонското списание „Emerging Europe“.

Според изданието най-голям е напредъкът на страната ни на „политическия и икономическия фронт“. Отбелязва се и силното желание на българското правителство за присъединяване към Шенген и еврозоната.

„От макроикономическа гледна точка през последните години България изпълни критериите за влизане в еврозоната. През 2017 г. инфлацията беше сред най-ниските в ЕС – 1,2%. Бюджетният излишък на страната достигна 0,9% от БВП, което доведе до намаляване на държавния дълг до около 26% от БВП“, посочва изданието.

Според „Emerging Europe“ обаче страната ни все пак ще стане обект на засилени проверки от страна на ЕС преди да бъде допусната в еврозоната. Ще бъдат проследени нивата на инфлацията в дългосрочен план и стойностите на държавния дълг.

„В по-позитивен план се очаква икономиката да продължи да показва стабилен растеж в средносрочен план – средно около 3% в периода 2018-2022 г.“, посочва изданието.

„Emerging Europe“ изтъква и силното желание на страната ни да се присъедини към Шенген, като цитира интервю на министъра на външните работи Екатерина Захарива. В началото на февруари тя заяви, че българкото правителство очаква до края на годината да започне процедурата по присъединяването ни към Шенген.

„България продължава да се сблъсква с противници за присъединяването си към Шенген, въпреки че вече е изпълнила необходимите технически критерии. Все пак страната се радва на подкрепата на повечето държави-членки, както и на европейски лидери, включително от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер.“

Изданието посочва, че сред най-големите притеснения на несъгласните с  присъединяването на България към Шенген са трудноизмеримите нива на корупцията и организираната престъпност в страната.

Според „Emerging Europe“ през втората половина на 2018 г. се очаква в България да се появи по-силно вътрешнополитическо напрежение заради приключването на европредседателството. Според изданието въпреки постигнатия напредък през 11-те години членство в ЕС, липсата на вътрешнополитически консенсус може да забави присъединяването й към Шенген и еврозоната.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук