Президентите на САЩ и Турция – Доналд Тръмп и Реджеп Ердоган са обсъдили ситуацията в Ирак и Сирия и борбата с тероризма. В телефонен разговор държавните глави на двете НАТО-вски държави са разговаряли и за двустранните отношения и регионални въпроси.
Те са потвърдили желанието си да засилят сътрудничеството и координацията между страните в духа на съюзничеството.
Ердоган и Тръмп са обсъдили и ситуацията в Палестина, където при мирни демонстрации за Деня на земята, поне 14 палестинци бяха убити и 1300 ранени от израелските сили за сигурност.
Като „чисто реторични“ и „индивидуален“ коментар – така вчера следобед турският външен министър Мевлюд Чавушоглу определи намеренията на американския президент за изтегляне от Сирия.
Турският първи дипломат се мотивира с изявление на Държавния департамент малко след речта на Тръмп, от което става ясно, че американското дипломатическо ведомство не знае за промяна на политиката по отношение на близкоизточната страна.
В петък (30 март) във Вашингтон се проведоха срещи между постоянния секретар на турското външно министерството Юмит Ялчън и заместник-държавния секретар на Съединените щати Джон Съливан.
Бившият държавен секретар Рекс Тилерсън упълномощи Съливан да изпълнява функциите, докато наследникът му Майк Помпео заеме поста.
Чавушоглу заяви, че една от целите на срещите е да се разберат „истинските намерения“ на Вашингтон по отношение на Сирия. Старшите дипломати ще обсъждат и въпроса за град Манбидж.
Междувременно в Анкара се проведе и Петата среща на Турско-американския диалог в отбранителната промишленост.
На нея е бил обсъждан въпросът Турция да закупи американски противоракетни комплекси „Пейтриът“.
В разговорите са участвали представители на турския Генерален щаб, министерство на икономиката, държавната организация, отговаряща за военно-промишления комплекс, официални лица от Държавния департамент на Съединените щати и няколко предприятия от военната индустрия от двете страни. Диалогът беше започнат през 2014 г. във Вашингтон.
ТРЪМП ОБЯВИ, ЧЕ ЩЕ ИЗТЕГЛИ АМЕРИКАНСКИТЕ ВОЙСКИ ОТ СИРИЯ
В четвъртък президентът на САЩ обяви, че възнамерява да изтегли „в най-скоро време” американските войници от Сирия. Представители на Белия дом и Министерството на отбраната обаче отказаха да дадат обяснения относно изказването му.
„Думите на президента говорят сами по себе си“, отговори уклончиво в петък представител на Съвета за национална сигурност към Белия дом.
В Пентагона също не бе дадено конкретно уверение, че задачите на американската армия в Сирия ще останат същите.
„Нашата мисия да победим „Ислямска държава“ остава непроменена. За по-подробен коментар относно изказванията на президента ви препоръчваме да се свържете с Белия дом“, заяви пред репортер на ТАСС майор Адриан Ранкин-Галауей от ведомството.
Междувременно се появи информация, че Белият дом е инструктирал Държавния департамент да замрази повече от 200 млн. долара, предназначени за „възстановителните дейности“ в Сирия и оказването на хуманитарна помощ в страната.
По данни на изданието президентът на САЩ Доналд Тръмп е решил да блокира средствата, след като е разбрал за тяхното предназначение от журналистически материал.
Информацията бива публикувана само ден, след като Тръмп увери, че американските войски ще напуснат Сирия много скоро.
Амбициите на Тръмп са в абсолютен разрез и с новата стратегия на САЩ по отношение на Сирия, която бе оповестена през януари тази година от държавния секретар Рекс Тилърсън.
Решението на Тръмп обаче беше разнопосочно посрещнато и в света. Престолонаследникът на Саудитска Арабия и министър на отбраната Салман бин Мохамед ал Сауд смята, че присъствието на американските войски в Сирия е наложително.
„Вярваме, че американските военнослужещи трябва да останат (в Сирия) поне в средносрочен, ако не и в дългосрочен план“, заяви той в интервю за политическото списание „Тайм“.
Според него оттеглянето на американските сили от страната би означавало загубата на изключително важна част от Сирия.