Реджеп Таийп Ердоган
Реджеп Таийп Ердоган/Снимка: БТА

Реджеп Тайип Ердоган бе избран за трети път за президент на Турция. С това той става най-дълго управлявалият президент в историята на страната. Ердоган е получил 52,14 процента от гласовете, а опонентът му от опозиционния Национален алианс Кемал Кълъчдароглу – 47,86 процента. Ердоган получава повече гласове в Анкара от съперника си, а в Истанбул резултатът е почти изравнен.

Право на вот на втория тур имаха 64 197 419 души. Както и на първия тур, и на този избирателната активност също е висока – 85,50%.

Хиляди поддръжници на Ердоган излязоха по улиците в различни турски градове, за да отпразнуват поредната му победа. В речта си пред президентския дворец в столицата Анкара той обеща да намали инфлацията и призова за единство:

„Сега е времето да оставим настрана всички дебати и конфликти относно изборния период и да се обединим около нашите национални цели и мечти“, заяви Ердоган.

В Истанбул до късно вечерта празнуваха изборната победа на Ердоган
Снимка: АП/БТА

Кемал Кълъчдароглу, представител на обединение от шест партии, призна поражението си в кратка реч. Той заяви, че изпитва „истинска тъга за големите трудности, които очакват страната“. Призова 25-те милиона турци, гласували за него, да не се отказват от борбата си за демокрация:

„Моля, нека поддържаме борбата за демокрация жива за себе си, за вашите деца, на тези избори се прояви волята на хората за смяна на един авторитарен режим въпреки целия натиск. Ще продължим да бъдем в челните редици на тази борба, докато истинската демокрация не дойде в страната ни“.

На настоящите избори Ердоган бе изправен пред едно от най-големите изпитания в политическата си кариера, докато Турция се задъхва от високата инфлация и най-опустошителното земетресение от 1999 г. насам.

Ердоган ръководи 85-милионната държава през една от най-променящите се и разединяващи я епохи. Турция се превърна във военна и геополитическа сила, която играе роля в конфликти от Сирия до Украйна. Влиянието на страната, член на НАТО, както в Европа, така и в Близкия изток, прави резултата от изборите толкова важен за Вашингтон и Брюксел, колкото и за Дамаск и Москва. Ердоган е възхваляван в консервативна Турция, която по време на неговото управление преживя бум в развитието си. По-религиозните гласоподаватели също са му благодарни за решението да премахне ограниченията от светската епоха за забрадките и да открива повече ислямски училища.

Световни лидери поздравиха Ердоган за победата му на балотажа за президент

Световни лидери поздравиха Реджеп Ердоган за победата му в балотажа на президентските избори. Реакциите отразяват влиянието, което Ердоган има на международната сцена.

Американският президент Джо Байдън очаква с турския лидер да продължат да работят заедно като съюзници от НАТО.

Германският канцлер Олаф Шолц подчерта, че страната му и Турция са близки партньори, чиито народи и икономики са дълбоко взаимосвързани.

Френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Риши Сунак също изтъкнаха очаквано сътрудничество с Турция в областта на сигурността.

Лидерите на Русия и Украйна бяха сред първите, отправили поздравления за изборната победа, включително защото Ердоган се старае да играе роля на посредник между двете воюващи държави.

Президентът на Русия Владимир Путин нарече турския лидер „скъп приятел“ и определи победата му като ясно доказателство за подкрепата на турския народ.

Украинският държавен глава Володимир Зеленски посочи, че се надява да има допълнително укрепване на стратегическото партньорство между двете страни за сигурност и стабилност в Европа.

Ердоган получи поздравления и от международни лидери, с които преди е имал публични спорове, за да демонстрира влиянието си пред турските избиратели. Сред тях са председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която преди 2 години остана без стол по време на разговори с президента на Турция в Анкара, както и египетският държавен глава Абдел Фатах ас Сиси, когото Ердоган обвини за нелегитимен, след като взе властта в Египет с преврат преди 10 години.

От своя страна шведският премиер Улф Кристершон поздрави Ердоган, заявявайки, че „нашата обща сигурност е бъдеш приоритет“ – ясен намек за кандидатурата на Швеция за НАТО, която турският президент блокира вече над година.

Източник: БТА/БНР/БГНЕС

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук