Нова доза напрежение в отношенията между Турция и Кипър. Реджеп Ердоган пристига в града-призрак Вароша в Северен Кипър, където ще участва в тържествата по случай 37-ата годишнина от обявяването на признатата само от Анкара Севернокипърска турска република.
Турският президент пристига на острова, придружаван от лидера на Партията на националистическото действие Девлет Бахчели и осем министри, и ще бъде посрещнат не само тържествено, но и с протести от кипърски турци и кипърски гърци.
Турският президент ще присъства на военния парад в чест на т. нар. „Ден на републиката” и ще открие новата Спешна болница в северната част на Никозия, чието изграждане бе финансирано от Турция.
Най-спорният момент в празничната програма на Ердоган е отиването му на „пикник” в града-призрак Вароша, част от който Анкара и кипърско-турското ръководство отвориха за посетители в началото на октомври, за първи път след 46 години.
Присъствието на президента на Турция в тържествата и посещението му в затворената част на Фамагуста са „безпрецедентна провокация“ заявиха властите в Кипър.
„Никозия смята за безпрецедентно предизвикателство планираното посещение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в самопровъзгласената Турска република Северен Кипър и планираното му посещение във Вароша, разположен в буферната зона на острова на бившата курортна зона район на Фамагуста, откъдето кипърските гърци бяха изгонени преди 46 години“, се казва в официалното изявление на кабинета на президента на Република Кипър Никос Анастасиадис, което беше разпространено в събота.
Според кипърските власти тези планове на Ердоган „подкопават усилията на генералния секретар на ООН“ Антониу Гутериш да свика неформална петстранна среща по кипърско урегулиране и „не допринасят за създаването на благоприятна, положителна атмосфера за възобновяване на преговорите“ за разрешаване на въпроса за разделения остров.
„Присъствието на турския президент на честването на 37-ата годишнина от провъзгласяването на псевдодържавата, както и посещението му в обсадения град Фамагуста, е безпрецедентно предизвикателство и напълно противоречи на резолюции 550 и 789 на Съвета за сигурност на ООН“, се казва в изявлението.
Европейската комисия в изявление в петък отново настоятелно призова Турция да спазва резолюциите на ООН за Вароша.
„Пикникът във Вароша” предизвика гневна реакция в двете части на разделения остров. Близо 70 кипърско-гръцки и кипърско-турски партии, синдикати, неправителствени организации призоваха в съвместна декларация Анкара да прекрати действията си във Вароша. Днес са насрочени два протеста на кипърски турци и кипърски гърци.
Кипър е разделен по етнически признак от въоръжената инвазия на Турция през 1974 г., провокирана от държавен преврат от поддръжници на анексирането на острова към Гърция.
В резултат на военните действия приблизително 37% от територията, на която през 1983 г. се формира самопровъзгласилата се ТРСК, беше под турски контрол. Южната част на острова остава под контрола на Република Кипър, обитавана главно от кипърски гърци.