Според президента на Турция Реджеп Ердоган военната офанзива на сирийската армия в района на Идлиб може да предизвика ограмна хуманитарна катастрофа. Той написа това в статия, публикувана във в. „Уол Стрийт джърнъл“ и носеща заглавието „Светът трябва да спре Асад“.
Ердоган алармира света, че действията на режима в Дамаск може да предизвикат проблеми със сигурността не само в Турция и Европа, но и много по-далеч. Турският лидер смята, че „целият свят може да плати цената, ако международната общност не предприеме необходимите мерки“.
„Русия и Иран също носят отговорност за хуманитарната катастрофа с Идлиб – пише още Ердоган – Всички членове на международната общност трябва да разберат тяхната отговорност, когато нападението срещу Идлиб наближава. Последствията от бездействие са огромни.“
Ердоган също каза, че сирийският народ не може да бъде оставен на милостта на режима на Башар Асад.
„Нападение на режима /в Идлиб – бел. ред./ също би създало сериозни хуманитарни рискове и рискове за сигурността за Турция, останалата част от Европа и извън нея“, добави той.
Турският президент припомня престъпленията на режима – своеволни арести, системни изтезания, екзекуции, бомби варели, химически и конвенционални оръжия – които се извършват срещу сирийския народ за седем години.
„В резултат на сирийската гражданска война, която Съветът за правата на човека на ООН нарича“ най-лошото предизвикано от човека бедствие от Втората световна война „милиони невинни хора са станали бежанци или са били вътрешно разселени“, каза той.
Ердоган припомни също така ролята на Турция в защитата на сирийския народ, тъй като е страната му е дала подслон на най-много бежанци в света – на 3,5 милиона души. Според Ердоган, въпреки че Турция е цел на терористични групировки като „Ислямска държава“ (ИД) и ПКК, страната му не губи решимостта си да помогне на сирийците.
„Ние доведохме сирийската опозиция на масата за преговори в Женева и стартирахме процеса на Астана заедно с Русия и Иран“, пише той, като добавя, че Турция следователно успя „да посредничи за прекратяване на огъня, за създаването на зони за деескалация и за евакуирането цивилни от зони, подложени на атаки от режима“.
Ердоган предупреди, че режимът Асад се готви да започне „мащабна офанзива срещу Идлиб“, където живеят около 3 милиона души и е едно от малкото сигурни убежища за вътрешно разселени сирийци.
„В опит да предотврати нападението, моето правителство допринесе за създаването на зона за премахване на риска от конфликт и създаде 12 наблюдателни пункта за документиране и докладване на нарушения на прекратяването на огъня“.
Като заяви, че сирийският режим се опитва да легитимира възможната си атака под претекст за борба с тероризма, Ердоган заяви, че никоя страна не би оценила по-добре необходимостта от борба с тероризма, отколкото Турция, тъй като е била цел на терористични атаки от началото на сирийския конфликт.
Ердоган подчерта, че САЩ, които са съсредоточени върху химическите атаки на режима на Асад, трябва да „отхвърлят своеволната си йерархия на смъртта“.
„Конвенционалните оръжия са причина за много повече смъртни случаи“, каза той.
Ердоган пише, че спирането на „следващото кръвопролитие“ в Сирия не е било само задължение на Запада, но партньорите на Турция в мирния процес в Астана – Русия и Иран – също са отговорни за предотвратяването на „хуманитарна катастрофа“.
Ердоган призова за „по-всеобхватна международна операция за борба с тероризма“ за изкореняването на терористи и екстремисти в Идлиб, като заяви, че определени терористични групи са били активни в района.
„Идлиб е последният изход преди плащането на таксата за ползване на пътя. Ако международната общност, включително Европа и САЩ, не успеят да предприемат действия сега, не само невинни сирийци, но целият свят ще плати цената“.
Според турския президент страната му е направила всичко по силите си, за да спре кръвопролитието „непосредствено до нас“. По думите му, за да се грантира окончателен успех, останалата част от света „трябва да отстрани тесния личен интерес и да хвърли тежестта си зад политическо решение“.