Държавите от Европейския съюз обмислят мерки за временна забрана за теглене на пари от банки в затруднение с цел предотвратяване на банкови кризи, предаде Ройтерс, позовавайки се на документ на ЕС.
Целта е да се помогне на финансови институции с проблеми, за които има сигнали и изтичане на информация, да бъдат предпазени от панически атаки на вложители, които могат ускорено да сринат всяка банка. (Последен такъв случай в България е КТБ).
Предложението, по което се работи от началото на тази година, идва по-малко от два месеца след масови тегления на влогове в испанската Banco Popular, които предизвикаха фалита й.
Проектът за забрана е обект на активни дебати между държавите-членки на ЕС за това как трябва да се действа със закъсалите банки и излиза на дневен почти 10 години, след като Европейската централна банка трябваше да отпечата милиарди евро, за да предотврати продължителен икономически срив в общността.
Да се упълномощи банковият надзор временно да блокира сметките в боледуващите кредитни институции е „възможно решение“, формулира документ на естонското председателство на ЕС. Документът същевременно посочва, че между държавите има дълбоко разделение по темата.
Страните от ЕС, които вече позволяват мораториуми върху банковите плащания при процедури за несъстоятелност на национално ниво като Германия например, подкрепят мярката, твърди Ройтерс.
Естонският документ с дата 10 юли препоръчва на вложителите в такива проблемни банки да бъде позволено да теглят „поне ограничени суми пари“, за да покриват спешните си нужди.
Банките обаче казват, че и само теоретично такава мярка би разубедила хората да спестяват.
Естонското предложение е било обсъдено в средата на месеца от постоянните представители на държавите-членки, решение още няма. Очертава се дискусиите да продължат през септември. За да бъде прието решение, трябва одобрението на законодателите в ЕС.
Ако планът бъде приет, той ще се различава от законодателните предложения на Европейската комисия от ноември, които целят да засилят властта на надзора да замразява тегленията, но изключват от мораториум застрахованите вложинели, които според правилата на ЕС са с депозити под 100 000 евро.
Според цитирания от Ройтерс документ, тегленията могат да бъдат спирани за до 5 работни дни, като този срок може да бъде удължаван до 20 работни дни в изключителни обстоятелства.
Съществуващите правила в ЕС позволяват прекъсване на някои банкови плащания за два дни, но мораториумът на включва влоговете.
Комисията, която е отказала на агенцията коментар по въпроса, сега изключва депозитите от инструмента на мораториума, има опасения, че включването им „може да има отрицателно въздействие въррху доверието в пазара“ (според съобщение за медиите от ноември).
Много държави подкрепят към днешна дата замразяване на плащанията само по време на т.нар. оздравяване на банка в несъстоятелност – процес, който предполага загуби на инвеститорите в банката, както и на незастрахованите вложители, като същевременно банковите дейности не се спират, пише още Ройтерс, цитирайки проекто – документа.
Повечето страни са се противопоставили на по-смели планове за налагане на ранен мораториум.