Посланиците на Европейския съйюз се договориха да удължат широкообхватните икономически санкции, наложени на Русия през 2014 г. за анексирането на Крим и подклаждането на конфликта в Украйна. Това обявиха дипломати, цитирани от „Франс прес“.
Поредното удължаване на санкциите с шест месеца до края на януари, което трябва да бъде официално прието от срещата на външните министри на страните членки на 12 юли, идва, докато Брюксел казва, че отношенията с Москва остават в „най-ниската си точка“.
Санкциите, наложени срещу Русия вследствие на свалянето на полет MH17 на Malaysia Airlines през 2014 г., са насочени към ключовите банков, енергиен и отбранителен сектор на страната.
Мерките остават в сила, докато дългосрочният мирен план за Източна Украйна, договорен между Москва, Киев, Берлин и Париж през 2015 г., не успява да постигне напредък.
Боевете между украинските сили и подкрепяните от Русия сепаратисти продължават, а Кремъл засили напрежението по-рано тази година, като разположи десетки хиляди войници край границата на съседката си.
В момента ЕС се опитва да преработи стратегията си, за да държи огромната си източна съседка под контрол – с френския президент Еманюел Макрон, който твърди, че блокът е „в границите“ на санкционната си политика.
Миналата седмица лидерите на ЕС отхвърлиха натиска на Германия и Франция да възобновят срещите с президента Владимир Путин, замразени от 2014 г., с аргумента, че това ще възнагради Кремъл, преди той да промени курса си.
Те наредиха на ръководителя на външната политика Хосеп Борел и на Европейската комисия „да представят варианти за допълнителни ограничителни мерки, включително икономически санкции“ срещу Русия, ако връзките се влошат допълнително.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини