Европейският съюз подготвя мерки, които да бъдат приложени, ако Съединените щати наложат мита върху алуминия и стоманата.
Това стана ясно на втория ден от заседанието на европейските финансови министри в София.
На 1 май изтича отсрочката, дадена от американския президент Доналд Тръмп за ЕС. Въпреки посещението на канцлера Ангела Меркел във Вашингтон вчера и на президента на Франция Еманюел Макрон по-рано през седмицата, засега Тръмп оставя въпроса отворен.
Макар евентуалните мита да не са в предварителния дневен ред на ЕКОФИН, те са основна тема между панелите.
Евентуалното въвеждане на митата от страна на САЩ не е официално обсъждано, заяви финансовият министър Владислав Горанов. Той обаче определи поведението на САЩ като “недалновидно”.
„Решението остава в ръцете на Тръмп. Ние все още сме консервативни, от гледна точка на свръхреакции в Европа, но със сигурност и по време на срещата на Г-20 се изказаха мнения от много държави, че подобно провокиране създава условия за търговска война, ако може така да се нарече, което не е добре въобще за световната търговия. Надявам се колегите от САЩ да преразгледат своята позиция”, каза Горанов.
От своя страна белгийският министър на финансите Йохан ван Овертвелд също изрази надежда, че няма да се стигне до търговска война
„Трябва да бъдем много внимателни за това и трябва да останем спокойни, когато говорим за реакции. Най-важното, което трябва да имаме предвид, е, че никой не печели от търговската война и трябва да направим всичко, за да я избегнем”, добави Овертвелд.
Облагането на печалбите от дигиталните стоки и услуги са предмет на дискусия между европейските финансови министри в София.
Във втория ден от заседанието във формата ЕКОФИН се коментирана и борбата с данъчните измами. Облагането на печалбите от дигиталните стоки и услуги e една от големите данъчни реформи, които предстоят в Европейския съюз. Тя е изключително важно за мултинационални компании като Google, Amazon и Facebook, a разговорите идват след срещата на канцлера Ангела Меркел с американския президент Доналд Тръмп във Вашингтон.
Ще бъдат обсъдени възможностите за по-добра събираемост на данъците и промените при корпоративното облагане в Европейския съюз.