Преговарящите екипи на страните от Европейския съюз постигнаха споразумение днес за залагането на по-амбициозни цели по отношение на използването на възобновяема енергия до 2030 г. – политика, която е основна за плановете на Общността за борба с изменението на климата и прекратяване на използването на руски изкопаеми горива, предаде БТА.
В текста на документа е записано, че до 2030 г. страните в ЕС ще трябва да получават 42,5 на сто от енергията си от възобновяеми източници като вятър и слънце, заяви депутатът от Европейския парламент Маркус Пипер в публикация в „Туитър“.
#RED3 gerade Einigung mit schwedischer Präsidentschaft: 42,5 % verbindliches Erneuerbaren Ziel bis 2030. Schnellere Genehmigungsverfahren. Biomasse bleibt 100 % Erneuerbar. Überprüfung der Definition grüner Wasserstoff uvm. Ein guter Tag für Europas Energiewende.
— Markus Pieper (@markuspieperMEP) March 30, 2023
До този момент целта беше към 2030 г. Общността да произвежда 32 на сто от енергията, която потребява, от възобновяеми източници.
Политическата сделка сега трябва да бъде одобрена от Европейския парламент и страните от ЕС, преди да може да се превърне в закон.
В тази връзка от Европейската комисия посочиха, че ще са необходими допълнителни инвестиции от 113 милиарда евро (123 милиарда долара) във възобновяема енергия и водородна инфраструктура до 2030 г., ако страните от ЕС искат да прекратят зависимостта си от руските изкопаеми горива.
„Фаненшъл таймс“ също съобщава, че след дълги преговори държавите членки на ЕС и европарламентът са постигнали споразумение за по-високи цели за възобновяема енергия, включително отделяне на ядрената енергия в резултат на оказван от Франция натиск.
Държавите членки също така ще могат да намалят целта си за възобновяем водород, използван от индустрията, с 20 процента при определени условия, като вместо това използват например нисковъглероден водород.
Съгласно правилата на ЕС, водородът може да бъде произведен от слънчева и вятърна енергия, което се определяй като възобновяема енергия, или да бъде произведен чрез ядрена енергия, като в този случай се определя като нисковъглероден водород, напомня финансовото издание.
Още новини от Европа – четете тук