Начало На фокус ЕС създаде платформа за съвместно изкупуване на природен газ

ЕС създаде платформа за съвместно изкупуване на природен газ

природен газ

Европейският съюз стартира платформа за страните-членки за съвместно закупуване на природен газ и втечнен природен газ (ВПГ) в опит да се намали зависимостта на Блока от руските горива и да бъде създаден буфер срещу евентуални шокове в доставките, предава Reuters.

Военните действия на Москва в Украйна тласнаха и без това високите цени на енергията до рекордни пикове и постави пред Брюксел мисия да намали зависимостта от руските изкопаеми горива чрез увеличаване на вноса от други страни и по-бързо разширяване на мрежата от възобновяемата енергия.

Лидерите на държавите от ЕС одобриха съвместно закупуване на газ на среща на върха миналия месец, на която редица държави-членки призоваха за осигуряване на буфер срещу потенциални прекъсвания на доставките. Русия доставя 40% от природения газ в рамките на ЕС, припомня агенцията.

Новосформираната платформа от представители на Комисията и страните от ЕС се срещна в четвъртък. Тя ще обедини исканията на страните и ще координира разговорите с основните доставчици на природен газ и ВПГ.

Схемата е доброволна и страните не са задължени да участват в нея. Тя има за цел да използва влиянието на ЕС като най-големия купувач на природен газ в света, за да привлече доставки „на стабилни цени, които отразяват предвидимостта и размера на общия пазар на ЕС“, се казва в изявление на Европейската комисия.

Цените на „синьото гориво“ в Европа се повишиха до рекордни нива, след като Москва започна военни действия в Украйна, а анализатори предупредиха, че стремежът от Европа да закупи големи количества ВПГ от източници, различни от Русия, може да принуди по-бедните страни да се борят, за да си позволят доставките, от които се нуждаят. ЕС обеща да се откаже от руските горива до 2027 г. и през май тази година ще представи подробен план как това ще се случи.

Газовите хранилища в ЕС в момента са запълнени на 26%. Държавите преговарят за закон, който изисква от тях да запълват хранилищата до поне 90% от капацитета им до 1 ноември всяка година, считано от 2023 г., и до 80% – от тази година. Някои страни вече изразиха притеснения как ще бъдат поделени разходите за изпълнението на поставената цел.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук