Независимо дали ядете, за да живеете, или живеете, за да ядете, връзката ви с храната далеч не е проста. Тя може да бъде повлияна от цена, достъпност или дори натиск. Все пак нещото, което всички споделяме – това е желанието да ядем – нашият апетит.
Освен това нашият апетит не фиксиран – той се променя в зависимост от възрастта ни. По-доброто разбиране от какво зависи той може да ни помогне да се справим с прекалено завишените му нива. Ето как се променя той през годините.
Първото десетилетие 0-10 години
През ранното детство организмът преминава през засилен растеж. Хранителните навици, изградени тогава, може да се задържат и в зрелите ни години, което може да доведе до затлъстяване.
Порциите на децата трябва да бъдат контролирани. Насилването да се изяде всичко може да наруши способността на децата да следват собствения си апетит и до насърчаване на преяждането, което също може да доведе до затлъстяване.
Второто десетилетие 10-20 години
През тийнейджърските години растежът, предизвикан от хормоните, сигнализира идването на пубертета. Начинът, по който тийнейджърите се отнасят към храната, оформя бъдещите им хранителни навици.
Това означава, че диетата, която юношите избират е неразривно свързана със здравето на поколенията след тях. За съжаление без определени насоки тийнейджърите може да изпаднат в ситуация на усвояване на вредни хранителни навици.
Третото десетилетие 20-30 години
В тези години начинът на живот все още се променя динамично – свършва училището, започва университетът, стига се до сватба или съвместен живот с партньор, раждане на деца и с това неизменното трупане на килограми.
Веднъж натрупани, телесните мазнини се премахват трудно. Тялото изпраща сигнали, засилващи апетита, когато консумираме по-малко храна, отколкото тялото ни изисква. Въпреки това сигналите, които възпират преяждането са доста по-слаби, което може да доведе до цикъл на прекомерна консумация. Има много психологически и физиологически фактори, които правят яденето по-трудно контролируемо с годините.
Четвъртото десетилетие 30-40 години
Животът на работа носи нови предизвикателства пред хранителния ни режим. Според изследванията стресът влияе на хранителните навици на 80% от населението, независимо дали води до увеличаване или загуба на апетит.
Има възможност да се появи т.нар. „пристрастяване към храната”, а отказът да си правим малки закуски от машината за храна е може би най-голямото предизвикателство.
Петото десетилетие – 40-50 години
Именно между 40-тата и 50-тата година, когато здравето ни започва да се влошава, на-вече трябва да мислим как да изберем правилната диета.
Симптомите на заболявания, причинени от неправилно хранене често остават незабелязани в продължение на години, затова трябва внимателно да подберем диетата и да си изградим правилните навици.
Шестото десетилетие – 50-60 години
След 50-тата година започваме прогресивно да губим мускулна маса – с 0,5 до 1% годишно. Здравословната диета и засилената физическа активност значително ще забавят този процес, както и ефектите на стареенето.
За да останете здрави и след 60, изберете храни с повече протеини, витамини и режим с повече движение.
Седмото десетилетие – 60-70 години
Колкото по-възрастни ставаме, толкова повече се губи апетитът ни. В същото време нуждата на тялото от подхранване нараства.
Не бива да забравяме, че някои здравословни проблеми, загубата на близки и принудата да се храним сами също може да се отразят на апетита ни. Това обаче не означава, че не можем да се радваме на всяка възможност да се храним пълноценно и да се наслаждаваме на храната.