Северна Македония за първи път на европейски финали

Националният отбор на Северна Македония постигна най-големия успех в историята си, след като победи Грузия с 1:0 като гост във финалния плейоф за участие на финалите на Евро 2021. По този начин Северна Македония се класира за Европейското първенство следващото лято и за първи път ще участва във финалите на голям футболен форум.

В Тбилиси един срещу друг се изправиха два отбора, които търсеха дебютно участие на Европейско първенство, но намиращият се в добра форма тим на Северна Македония успя да стигне до успеха, записвайки седми пореден мач без загуба. След нулево първо полувреме, в което домакините имаха леко предимство, на сцената излезе легендата на македонския футбол Горан Пандев. 37-годишният нападател, който спечели Шампионската лига с Интер през 2010 година, успя да вкара единствения гол в мача, завършвайки добра комбинация на своя тим в 56-та минута. До края на двубоя възпитаниците на Игор Ангеловски се защитаваха добре и не допуснаха изравнителен гол, като по този начин стигнаха до най-ценния успех в историята си.

Така Северна Македония стана крайният победител в четвърти поток на турнира Лига на нациите и си осигури място на Евро 2021, което ще се проведе в няколко европейски града следващото лято. Северна Македония попада в група С на Евро 2021, заедно с отборите на Нидерландия, Украйна и Австрия, като по предварителна програма мачовете трябва да се проведат в Амстердам и Букурещ.