еврозона, план
на снимката: Централата на Европейската централна банка

Европейската централна банка ще оцени шест български банки – процедура, част от кандидатурата на балканската страна за присъединяване към Банковия съюз, съобщиха в понеделник от централната банка на България.

За разлика при предишните кандидати за еврозоната, на България беше наложени допълнително условие за присъединяване към ERM 2, известно като „чакалнята на еврозоната”, а именно – членство в Банковия съюз.

Страната кандидатства за присъединяване през юли.

Българският премиер Бойко Борисов се извини за разкриването на тайната, но обясни, че българите трябва да знаят допълнителните условия за присъединяването на страната към единната валута.

„Пълната оценка е необходима като част от процеса на установяване на тясно сътрудничество между ЕЦБ и националния компетентен орган на държавата членка на ЕС, чиято валута не е евро”, се казва в съобщение на Европейската централна банка.

Оценките на трите най-големи (по активи) банки – УниКредит Булбанк, Банка ДСК, контролирана от Унгарската ОТП и Обединена българска банка, както и най-големите три регионални – Първа инвестиционна банка (ПИБ), Централна кооперативна банка и Инвестбанк, ще започнат още през този месец, а резултатите ще бъдат оповестени през юли 2019г.

Фирмата собственик на ДСК наскоро беше обявена за една от кредитните институции с най-лош рейтинг в България и прехвърли пари част от парите на българите в банки-майки, на краткосрочни логистични депозити, търгувайки ежеседмично тези депозити, за да ги поддържа.

Съгласно законодателството на ЕС всички банки имат ограничение да отпускат заеми само до 25% от капитала си и още 10%, ако отпускат заеми на свързани лица.

Гръцка банка купи българско дъщерно дружество на друга гръцка банка в сряда (7 ноември). Сделката изглежда като пълно противоречие с условията на спасителната сделка на Гърция, но не само това.

ЕЦБ съобщи, че на 31 декември 2018г. ще се проведе стрес тест.

Банковият сектор в България претърпя тежкия удар на фалита от 2014 г. на Корпоративна търговска банка, която по това време беше четвъртата по големина в страната.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук